Вземат шофьорската книжка при неплатена „Гражданска отговорност“

Отнемане на шофьорската книжка при неплатена „Гражданска отговорност“ и отпадане на синия талон. Това предвиждат промени в Закона за движение по пътищата, приети от правителството, предава в. „24 часа“.


Вземат шофьорската книжка при неплатена "Гражданска отговорност"  

За вече издаден син талон отпада задължението шофьорът да го носи със себе си. Глобата за нарушение на пътя се намалява с 30%, ако шофьорът плати в 14-дневен срок от връчването на фиша, предвиждат други промени. Ако пък водачът обжалва санкцията и изгуби делото, я дължи в пълен размер, информира expert.bg.

В определени от закона случаи с фиш ще може да се отнема книжка, както и контролни точки. Обжалването ще става в районния съд в 14-дневен срок от връчването. При неправилно паркиране фишът ще може да се издаде и в отсъствието на нарушителя. В този случай той ще е на името на собственика на колата, а когато има вписан в свидетелството за регистрация ползвател – на него.

Създава се възможност за налагане на имуществена санкция и в случаите, когато моторното превозно средство е собственост на фирма. За да се избегне субективният фактор, тоест катаджията на пътя да се поддаде на изкушение при определянето на глобата, се обмисля налагане на най-ниската стойност. Въвеждането на това правило ще стане с указание в рамките на Пътна полиция. А в бъдеще с промени в закона ще се върви към един размер на глоба за нарушение, поясниха от агенция „Безопасност на движението по пътищата“.

Извънредни проверки на КАТ заради студентите - Общество - Стандарт Нюз

Според антикорупционната комисия не е редно един и същ полицай да издава фиш и да налага наказание, защото така се концентрира много власт и има предпоставки за рушвети.

Третата слабост е за неправилно паркираните коли. Предвижда се фишът да влиза в сила от момента, когато е поставен на превозното средство. Той обаче може да бъде скъсан от минувач или отмит от дъжд например, за което нарушителят не носи вина и така няма да бъде уведомен.

При повторното разглеждане на предложените разпоредби от КПКОНПИ са открили още една нередност. Това е промяна на Закона за административните нарушения и наказания в преходните и заключителни разпоредби. Там пише, че се установява нарушение и едновременно се налага глоба, ако това е предвидено в закон. Така излизало, че може да се прилага за всички административнонаказателни процедури.

 

 

 

financebg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *