Протести в цялата страна срещу високите цени на горивата

Национален протест срещу високите цени на горивата 2015 се организира на 1 септември в социалните мрежи.Призивът за масов протест на групата е“Българи дойде време отново да сме задружни“. Демонстрациите ще се проведе в няколко града в страната от 18 часа.

В столицата протестиращите ще се съберат пред Народното събрание, откъдето ще тръгнат към централата на Лукойл.

В Бургас демонстрантите ще блокират магистралата под и над детелината при Българово. Оттам те ще се отправят към Камено, Бургас, София.

Шествието във Варна ще премине също по магистралата – от летище Варна към Варна и София.

В Пловдив протестиращите ще се съберат при пътен възел „Кемера“ и ще поемат към Хасково и магистралата за София.

Колите ще се оставят заключени, уточняват организаторите на протеста и призовават: „Да блокираме Тази Държава!“

В призива във Фейсбук се казва още, че „В цяла Европа горивата са по-евтиниотколкото в България. В цяла Европа доходите им са в пъти по-големи отколкото в България. Всички заедно можем да променим това“.

Посочва се, че виновните са в парламента и се казва, че е време да им се потърси сметка.

„Не сме доволни от цената на горивата. Не сме доволни от качеството на горивата. Не сме доволни от борбата с монополи. Тя е неефективна. Високата цена на горивата пряко завишава цената на всички продукти от първа необходимост. Така се срива икономиката на страната ни. Свалете Цената на ГОРИВАТА!“, призовават още в групата.

Социалистът Антон Кутев заяви, че лично той подкрепя протеста и предполага, че всеки от БСП би го подкрепил.

„Ако има протести, те трябва да бъдат насочени към това да принудят политиците да си свършат работата – бизнесът да се занимава с бизнес, не с медии и не с политика“, каза в интервю за Нова телевизия. По думите му цените на горивата са високи, защото държавата няма контрол върху тях и политиците са зависими от бизнеса.

Миналата седмица бяха оповести резултатите отразпоредената от премиера Бойко Борисов проверказа качеството на горивата и изправността на измервателните уреди по бензиностанциите.

Проверките показаха под 1% нарушения по бензиностанциите, като 48% от тях са при по-малките, а 52% са направени от големи вериги.60 процента от нарушенията са за количеството отчитано гориво, а 40 процента – за нарушени пломби по разходомерите.

„Факт е, че откакто направихме проверките в последната седмица, има спад на цените, макар и малко – 3-5-7 стотинки“, каза министърът на икономиката Божидар Лукарски. По думите му би трябвало пазарът да регулира цените, ако няма картелно споразумение, а това трябва провери Комисията за защита на конкуренцията.

Критици обаче определиха проверките като „много шум за нищо“. Според тях проверките не засягат ценообразуването.

„Дълбоко се съмнявам и до каква степен един такъв терор с постоянни проверки би принудил производителя да намали цените, защото, в крайна сметка, се проверяват търговски обекти, които очевидно не произвеждат горива“, коментира финансистът Емил Хърсев, цитиран от КРОСС.
Той също смята, че държавата може да регулира цените на горивата.

Впонеделник дизелът се продаваше средно за 2.20, на места падаше до 2.19 или 2.17 лв./л; пропан-бутанът – 0.95 лв., като най-ниската цена е със стотинка по-малко; бензинът А 95 – 2.20.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *