Атентатът и българските грешки

Къде точно се провалиха те? И как трагедията от Бургас ще повлияе на отношенията между България и Израел?
Темата коментират Димитър Луджев и Соломон Паси:
„Това е изключително трагичен случай. Всъщност той показва само едно – че не сме подготвени, че не сме осигурили сигурността на еврейските туристи“, категоричен е Димитър Луджев. Той припомня, че до миналата година нещата са протичали по друг начин – тогава израелските туристи са пристигали с техни самолети, до малката сграда на летището са били придружавани от техни охранителни части, а от там са били поемани от българска охрана, всичко е било под пълен контрол. Луджев посочва, че тази година туристите от Израел пътуват с частната компания Ер Виа и никой не ги пази – нито от едната, нито от другата страна. „Те са като мишена. Всички знаят, че където има еврейски туристи, там има и опасност. И израелците имат вина, защото от тяхна страна не са осигурили охрана, но основната вина е наша. Удивително е, че до този момент не се бе случило нещо такова. Терористите са се усетили и ето какъв е резултатът. А уж покрай Шенген говорим, че имаме изключителна гранична готовност срещу всякакви заплахи, особено срещу тероризма“, казва Луджев

Димитър Луджев: „И Израел има вина, но основната вина за трагедията е на България“

Помните ли какво каза Борисов преди половин година?
И Соломон Паси смята, че българските власти са подценили обстановката. В тази връзка той припомня, че когато преди около половин година се появиха сигнали – както от израелски правителствени представители, така и от израелската преса – за евентуални атаки срещу израелски туристи в България, премиерът Борисов намери за уместно да каже, че тъй като в България се произвеждат много арабски дюнери, не се очакват никакви атентати. „Много е трудно обаче да кажем къде точно се провалиха българските власти, защото преди да се знае произхода на този атентат, не може да се посочат виновни. На този въпрос можем да отговорим тогава, когато знаем какъв е замисълът, какъв е пътят от началото на този атентат до неговия тъжен край.“
А как атентатът в Бургас ще повлияе на отношенията между България и Израел? Димитър Луджев е убеден, че броят на израелските туристи ще намалее драстично. „Те вече изпратиха техен самолет, който прибира всички желаещи“, казва той. Според Соломон Паси пък мъката и болката, обединяваща двете страни, могат да бъдат единствено мотив за заздравяване на икономическите и политически отношения, както и за по-тясно сътрудничество между службите на двете страни за предотвратяване на бъдещи инциденти от този тип.
Кой стои зад атентата?
„Ясно е, че стои терорист“, категоричен е Соломон Паси. Той добавя: „Дали става въпрос за един-единствен човек, както беше в Норвегия, или пък за терористична мрежа, както беше на 11 септември в САЩ, няма как да се гадае предварително. Важно е какви ще са големите изводи, които ще си направи Западният свят от този и подобни атентати. Според мен са три. На първо място – нормално е, когато страна-членка на НАТО бъде поразена от подобен атентат тя да се обърне към НАТО и да поиска съвещание по силата на член пети от договора. Съвсем естествено е в рамките на НАТО да бъде изработена обща политика за реакция и превенция на терористични атака. В това отношение общата ни политика засега куца.
На второ място бих опредилил ролята на ЕС. Евросъюзът би следвало да има обща политика по отношение на тероризма, но тя няма как да бъде изработена, докато липсва общата отбранителна политика на ЕС. Лисабонският договор предвижда такава обща политика, но за съжаление нито европейските лидери, нито госпожа Аштън в Брюксел са направили необходимото за създаване на обща европейска отбранителна политика.

Соломон Паси: „Израел трябва да заложи на бърза политика по сближаване със Запада“

Израел като част от ЕС?
На трето място искам да подчертая, че Израел е една интегрална част от западната култура и западната политическа традиция, но за съжаление е твърде изолиран от Запада – въпреки своята присъща близост. Смятам, че е нормално Израел да бъде поканен да започне преговори за сближаване и с перспектива членство – както в ЕС, така и в НАТО. Преди седмица посетих Израел като член на една делегация на берлинския Институт за култура и дипломация. Там споделихме, че е наистина наложително час по-скоро Израел да заложи на бърза политика по сближаване със Запада. Надявам се, че от страна на ЕС и НАТО ще имаме положителен отзив по темата.“

Георги Минев, Дойче веле

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *