БСК: Реалната безработица надхвърля 20%

 
Това каза днес изпълнителният председател на БСК Божидар Данев, съобщиха от камарата.
Божидар Данев, заместник-председателят на камарата Димитър Бранков и главният директор „Осигурителни отношения“ Григор Димитров участваха в среща с делегацията на Комисията по заетост и социални въпроси към Европейския парламент, която е на визита в България.
Божидар Данев представи пред гостите от Европейския парламент данни за актуалната тежка ситуация на пазара на труда в България. Особено притеснително е нивото на младежката безработица, която надхвърля 30%, посочи Данев.
Той определи като крайно нереалистични част от националните цели, заложени от управляващите в стратегията „България 2020“, в т.ч. целта за постигане на 76% коефициент на заетост, при положение, че има трайна тенденция за намаление на този показател и към момента той е 57%.
Според изпълнителния председател на БСК, основното конкурентно предимство на страната ни продължават да бъдат ниските заплати, но последните данни показват, че техният ръст вече няколко тримесечия изпреварва ръста на производителността. Отчитаното напоследък нарастване на заплатите, според Божидар Данев, се дължи най-вече на освобождаването на нискоквалифицирани работници, частичното осветляване на икономиката и увеличението на социално-осигурителните прагове.
Изпълнителният председател на БСК изрази мнение, че сред факторите за тежката ситуация на пазара на труда е и недостатъчно гъвкавото и крайно остаряло трудово законодателство, вкл. нормативната уредба за колективните трудови договори.
Проблем е и практиката за административно разпростиране на колективните трудови договори върху фирми, които не са страни по тях, както и административното налагане на минимални осигурителни прагове върху сектори, които не са сключили съответните споразумения със синдикатите.
Данев постави акцент и върху проблемите на осигурителната система, която страда от хроничен дефицит, причинен от непрекъснато влошаващата се демографска картина в страната, високото ниво на сива икономика и укриване на осигурителни задължения, както и от съществуването на определени деформации в системата (смесват се понятията „пенсионно осигуряване“ и „социално подпомагане“).
„Деформирана е пряката връзка между направените вноски, размера на пенсиите и срока за получаването им. Няма икономически стимули за увеличаване на приноса към системата. Допускат се добавки към пенсиите, които не са свързани с осигурителния принос. Съществува ограничение (таван) за максималния размер на пенсиите“, обясни изпълнителният председател на БСК.
Според него, промените в осигурителната система са инцидентни, едностранчиви и концентрирани главно върху първия стълб, а не обхващат цялата система, което е наложително.
„Липсва дългосрочна концепция за развитието на втория и третия стълб на осигурителната система. Наблюдават се сериозни деформации и злоупотреби в системата за определяне и отпускане на пенсии за инвалидност. Нараства участието на държавата за осигуряването на финансова стабилност на системата, а делът на сивия сектор устойчиво се увеличава“, добави Божидар Данев.

Финанси

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *