България ще кандидатства за средства за реинтеграцията на пазара на труда на съкратени работници

Под председателството на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков днес в Министерския съвет заседава Националният съвет за тристранно сътрудничество.

Социалните партньори обсъдиха четири теми – предложението България да кандидатства за предоставяне на средства от Европейския фонд за приспособяване към глобализацията за финансиране на специфични действия за реинтеграция на пазара на труда на работници и служители от „Кремиковци” АД и „Пристанищен комплекс Лом” ЕАД, съкратени при масови уволнения; въпросът за определяне на условията и реда за предоставяне на ваучери за обучение на безработни и заети лица по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2007-2013 г.”; промени в Наредбата за условията и реда за издаване, отказ и отнемане на разрешение за работа на чужденци у нас, както и промени в ПМС №72 от 1994 г. за определяне на законната лихва по просрочени задължения в левове и валута.

Първите два документа бяха одобрени от НСТС. Наредбата за условията и реда за издаване или отнемане на разрешения за работа на чужденци у нас ще бъде прецизирана и внесена отново за разглеждане от партньорите, а по последната точка надделя мнението, че сега не е подходящо време за прилагането й, така че не предстои тя да се обсъжда в скоро време в никакви формати.

На първо място социалните партньори одобриха подготвеното от Министерството на труда и социалната политика заявление за финансиране от Европейския фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ). Целта е да се реинтегрират на пазара на труда съкратените работници от „Кремиковци” АД и „Пристанище Лом” ЕАД, като се осигури мотивационно обучение за 1000 лица; осъвременяване или придобиване на нова квалификация и компетентности; стажуване в продължение на 6 месеца на не по-малко от 50% от лицата, успешно завършили обучение; субсидирана заетост на лица с увреждания за период от 9 месеца в частния сектор; грантове за стартиране на самостоятелна стопанска дейност на 230 лица и външни консултантски услуги за това; предоставяне на средства за транспортни разходи за представяне пред работодател за 270 лица. Общите разходи за изпълнение на предвидените дейности възлизат на 5 066 410 лв., от които 1 773 244 лв. (35%) осигурени от България и 3 293 167 лв. (65%) – от ЕФПГ.

Социалните партньори одобриха и проекта на постановление на МС за предоставянето на ваучери за обучение на безработни и заети лица по Приоритетни оси 1 и 2 по ОП „Развитие на човешките ресурси”. Право да издава ваучерите ще има само Агенцията по заетостта, като за да се гарантира прозрачността при финансиране на обученията ще се създаде публичен регистър на предоставените ваучери. С тях ще се заплащат обучения, пряко допринасящи за пригодността за заетост на лицата – за придобиване на първа, втора или трета степен на професионална квалификация или на квалификация по част от професия, както и за придобиване на ключови компетентности. Няма да се предоставят ваучери за придобиване на квалификация по професии в областта на горското, рибното и селското стопанство. Лицата, получили ваучери за обучение, ще имат право самостоятелно да избират вида на обучението, неговата продължителност и обучаващата институция от списък, утвърден от Агенцията по заетостта. Предвижда се в различните обучения да се включат 109 000 души.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *