Българи с 391 млн. лв. сменили пенсионния фонд

Осигурени с 391 млн. лв. по сметките смениха пенсионния фонд. Прехвърлените клиенти имат над 2 хиляди лева по партидата. 391.2 млн. лв. на осигурените за втора и трета пенсия си прехвърлиха пенсионните фондове през миналата година, показват последните данни на Комисията за финансов надзор.

Тази сума е натрупана по партидите на 179 372-ма българи, които по една или друга причина са решили са сменят пенсионния си фонд. Само през последното тримесечие на 2014 г. 41 797 осигурени лица са сменили пенсионния си фонд, като общата сума на прехвърлените средства е 92 млн. лв., пише „Монитор“.

Най-голямата сума е прехвърлена между най-масовите фондове – универсалните. В тях се осигуряват хората, родени след 31 декември 1959 г., които работят на трудов договор. Всеки месец 5% от заплатата им се превеждат към този тип фонд. През миналата година 164 596 осигурени са сменили пенсионния си фонд, като това е предизвикало движение между фондовете на 336.8 милиона лева. Тази сума представлява 5.56% от нетните активи на универсалните фондове.

Така се получава, че средната сума по сметките на клиентите, избрали друга компания да управлява парите им за втора пенсия, е 2046 лева.

Данните на финансовия надзор показват още, че почти 9 на сто от заявленията за смяна на фонда, подадени от клиентите, са получили отказ.

Една от причините за отказите може да е, че хората не са спазили изискването по закон да са били поне две години клиенти на първия избран от тях универсален фонд или този, към който са били служебно разпределени, след като са започнали работа на трудов договор. След това смяната може да се прави веднъж годишно, но струва 20 лв., които се плащат в брой от осигурените.

Не са единични случаите, в които осигурените нямат никакво желание да сменят фонда, но осигурителният посредник се договаря с работодателя им и те подписват заявлението за прехвърляне, без точно да са разбрали какво подписват.

Доста по-сериозен е процентът на отказите за прехвърляне в професионалните фондове – над 15 на сто. В този тип фондове се осигуряват за втора пенсия работещите в тежки и вредни условия. Вноската за работниците първа категория труд е 12%, а за втора – 7 на сто. Към края на миналата година 12 хиляди българи, работещи в такива условия, са сменили фонда. Сумата, която е прехвърлена в резултат на това, е 46.2 милиона лева, или 6.5% от нетните активи. Това прави средно по 3 834 лв. на човек.

За доброволните фондове, които не са задължителни, отказите за смяна са впечатляващ процент – близо 96 на сто за цялата минала година.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *