Газов сблъсък

Увеличаването на капацитета на „Южен поток“ има за цел да омаловажи значимостта на конкурентния европейски проект „Набуко“, отдалечавайки неговите срокове за реализация, коментира експертът на „Тройка диалог“ Валерий Нестеров пред „Комерсант“.По този поводМихаил Корчемкин, директор на East European Gas Analysis,предлага пред изданието“Газпром“ да бъде преименуван в министерство на външната енергийна политика.
Според експертите, цифрите за момента не играят роля, тъй като този договор демонстрира решителността на Москва да лиши конкурентния европейски газопровод „Набуко“ даже от минималната надежда за ресурси. Но икономиката на „Южен поток“ става все по-съмнителна, пише „Комерсант“.
В петък неочаквано даже за експертите, участващи в преговорите за газопровода „Южен поток“, на срещата между премиерите на Русия и Италия беше решено да се увеличи мощността на подводния участък на газопровода от 31 милиарда на 63 милиарда куб. м. Ръководителят на „Газпром“ потвърди, че най-важната новина след приключване на преговоритее билоспоразумението с ЕНИ
Друг участник в преговорите в Сочи уточни за „Комерсант“, че този проект се е родил на място. „Документите, които бяха подписани днес, свидетелстват за началото на реализацията на проекта „Южен поток“, както на морския участък, така и на сухопътните участъци през транзитните страни“, резюмира в петък ръководителят на „Газпром“.
В петък, като прогнозира „Комерсант“, „Газпром“ подписа договори с Български енергиен холдинг, гръцката ДЕСФА, сръбската „Сърбиягаз“. По думите на г-н Милер, документите определят сроковете за създаване на смесени предприятия, разработването на техническа и икономическа обосновка (ТИО) и сравнителна ТИО. В близките дни всички страни ще пристъпят към създаването на изпълнителни комитети за сухопътните транзитни участъци и за съставянето на работни групи.
Целта на „Южен поток“, както и на „Северен поток“,е диверсификацията на маршрутите за доставка. Тези два газопровода ще позволят на Русия да доставяза Европейския съюздо 118 милиарда куб. м. газ, което надхвърля обема на транзита през Украйна.
Интересното е, че засега износът на „Газпром“за ЕС намалява, за което свидетелстват последните данни от неговите отчети. Но параметрите на проекта предизвикват учудване сред независимите експерти. „Морските участъци по дъното на Черно море (900 км) и Адриатическо море (100 км)и сухопътните части от трасето в Европа до Баумгартен, Австрия, (2700 км) ще струват на участниците в проекта не по-евтино от цената на аналогичния проект „Северен поток“. При това, тръбата „Южен поток“ е по-дебела, по-тежка и следователно по-скъпа. Ако изчисляваме даже по цената на „Северен поток“, тогава двете морски тръби на „Южен поток“ ще струват не по-малко от 10 милиарда долара, европейските сухопътни газопроводи (по 4 милиона долара за км) – около 22 милиарда долара. Минималната стойност на проекта извън пределите на Руската Федерацияще достигне32 милиарда долара“,коментира директорът на East European Gas Analysis Михаил Корчемкин.
В своята презентация за западните инвеститори през февруари „Газпром“ показа приблизително подобни цифри – 19-24 милиарда евро за строителството на газопроводите по суша в ЕС при мощност от 31-47 милиарда куб. м. А в Генералната схема на развитие на газовия отрасъл до 2030 г. се посочва, че „за реализирането на проекта („Южен поток“) на територията на Русия ще са необходими построяването на около 2400 км газопроводи, което ще струва още 5-10 милиарда долара“.
Михаил Корчемкин отбелязва, че за увеличаването обемите наприроден газпо „Южен поток“ ще е необходимо да се доизгради газопровода Фролово-Изобилное и да се построи тръбата Сохрановка-Октябърская покрай границата с Украйна, което ще струва около 1 милиард долара. Но даже да допуснем, че въпросът спарите бъде разрешен в процеса на реализиране на проекта, тогава възниква въпроса с търсенето.
Първоначално „Южен поток“ беше предназначен не за увеличаване на доставките, а за „увеличаване на гъвкавостта“, т. е. пренасочване на обеми от украинския транзит в офшорните (подводни) тръбопроводи. В петък източник на „Комерсант“ в „Газпром“ потвърди, че „за момента е рано да се говори за нови купувачи – те съществуват, но са недостатъчно“. И, въпреки това, реализацията на проекта е започнала, както заяви Алексей Милер в петък в Сочи.
Изпълнителният директор на ЕНИ Паоло Скарони отбеляза, че подписаният документ е поредното потвърждение за твърдото намерение на компаниите да продължат развитието на проекта „Южен поток“, отчитайки неговата стратегическа значимост и най-важен принос за осигуряването на надеждността на доставките на газ за Европа. А италианският премиер Силвио Берлускони добави: „Мисля, че ние можем да се смятаме за държава с голям късмет, получаваща енергийни ресурси от приятелска страна – Русия, никога не нарушаваща своите ангажименти“. Владимир Путин, на свой ред, подчерта: „Това не пречи на Европа да разширява географията на своите доставчици, а на нас не ни пречи да разширяваме географията на партньорите, на които бихме могли да доставяме нашите енергийни ресурси“. По думите му, „най-добре е да не се политизират тези въпроси, а по-добре да се гледа икономическата целесъобразност, а тя е очевидна“.
Още на следващия ден премиерът разшири географията на партньорите.По време на срещата на Владимир Путин с премиера на Турция Реджеп Ердоган беше взето решение да се започне конкретно обсъждане на разширяването на газопровода „Син поток“, който преминава от Русия за Турция по дъното на Черно море. Става дума за строителството на трета отсечка, която ще увеличи неговата мощност от 16 милиарда куб. м. газ годишно до 24 милиарда куб. м.
Валерий Нестеров от „Тройка диалог“ пояснява, че руските проекти най-вероятно ще имат трудности с гарантираното търсене, а нали „Газпром“ трябва да изпълнява и други транзитни договори – включително и с Украйна.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *