Гъвкавата политика на ЕЦБ не е достатъчна за справяне с проблемите

Генади Гешев има магистърска степен по Международни финанси от Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Присъединява се към екипа на ИП ЕЛАНА Трейдинг през 2007 г., като първоначално заема позицията дилър. Четири години по-късно оглавява отдел „Международни финансови пазари“.

Разговаряме с него за тенденциите на форекс пазара, развитието на глобалната икономика, феномена „биткойн“ и други ключови събития от 2013 г.

– Г-н Гешев, последните оценки наОрганизацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР)показват, че развитият свят в момента е с основен принос за подобряванетона глобалната икономика. Излиза ли всъщност светът от кризата или за момента всичко са само добри пожелания?

Несъмнено провежданите стимулиращи политики от страна на водещите централни банки доведоха до подобрение на макроикономическите показатели в някои държави. В най-голяма степен това се вижда при щатската икономика, където се подобриха редица важни фундаментални показатели. През 2013 г. станахме свидетели на умерен темп на растеж на БВП на САЩ, в съчетание със спад на безработицата. Американската икономика е водеща за глобалната, така че можем да говорим за посока на подобряване.

Ясно е, че публикуваните данни показват ефективността на провежданите програми за количествени улеснения в САЩ, но е от съществено значение да се подходи с внимание към предстоящото затягане на монетарната политика на Федералния резерв догодина.

Допълнителна индикация за преодоляването на кризата получаваме и от Wall Street, където водещите индекси бележат нови исторически върхове тази година. А знаем, че капиталовият пазар винаги изпреварва реалната икономика при възстановяването.

– Европа като че ли изостава във възстановяването си. Ще успее ли Европейската централна банка (ЕЦБ) да раздвижи икономиката на еврозоната чрез монетарните си политики?

За разлика от САЩ на нашия континент се забелязва по-бавно икономическо възстановяване. Това доведе до нови действия ЕЦБ, която за пореденпътпонижи основния лихвен процент в еврозоната, вече до 0,25%. В допълнение, председателят на банката Марио Драги заяви, че паричната политика на еврозоната ще остане гъвкава толкова, колкото е необходимо, и потвърди своята готовност за по-нататъшни действия в тази посока. Те, разбира се, ще бъдат съобразени и с равнището на инфлация, което не бива да преминава тавана от 2%.

Но на практика гъвкавата паричната политика на ЕЦБ не е достатъчно условие за справяне с проблемите в Европа, тъй като тя не може да замести необходимите структурни реформи, както и мерките за бюджетна консолидация в отделните държави. Ето защо, за да видим по-съществено икономическо възстановяване на еврозоната, от особено значение е да се постигне политическа стабилност и единство между нейните членове, както и поддържане на разумен курс на еврото спрямо другите основни валути.

По тази причина аз не очаквам да има промени в политиката на ЕЦБ през 2014 г. По-скоро ще се продължи по същия начин, като може би Марио Драги ще си оставя „вратички“ за въздействие чрез вербални интервенции.

– Несъмнено, събитие номер едно на форекс пазара през тази година е биткойнът. Как гледате на огромния ръст на дигиталната валута? Необходимо или електронните пари да бъдат регулирани по някакъв начин от правителствата или централните банки?

Биткойн е най-широко използваната алтернативна валута, която започна да се приема широко от различни търговци и услуги. Големите колебания на стойността му в долари обаче водят до критики за икономическата му устойчивост и легитимност, което поражда съмнение в способността му да служи за нормално платежно средство.

Бумът в търсенето от Китай през последните месеци е в основата на астрономическите ръстове на виртуалната валута. На практика, към днешна дата стойността на биткойна зависи изцяло от това колко иска да плати за нея купувачът. Тоест, тя няма реална стойност, а само разменна. Това означава, че биткойнът буквално може да има всякаква цена, което създава силни предпоставки за надуването на наистина голям балон в обозримо бъдеще.

Въпросът за това дали да бъде регулиран или не стои на дневен ред, но според мен и в двата случая ще видим спад в стойността на биткойна. Предимството на липсата на регулация в момента за тази валута е, че няма как да бъдат проследявани насрещните страни по сделките. Ако стане официално платежно средство, тя ще минава през банките, което води със себе си цялата отчетност и процедури, които важат за всички валути. С което ще загуби и харесваната гъвкавост в момента. Но пък ако остане без регулация, тя няма да е легитимна и съответно няма да постигне широко приложение, с което интересът към нея ще бъде по-малък.

Аз лично не очаквам да се въведе регулация и смятам, че биткойнът ще поевтинее при всички случаи.

– Все повече централни банки прибягват до девалвация на валутите си в опит да стимулират местното производство. До какво ще доведат глобалните валутни войни?

Макар че темата за валутните войни се спряга често, смятам, че е малко пресилено да се говори точно за „войни“. Живеем в глобален свят, където всички големи икономики са взаимосвързани. Ясно е, че ако се направят резки стъпки от една страна, негативният ефект може да се върне много бързо към този, който е решил да бъде агресивен. Ролята на централните банки е да запазват ценова стабилност и да регулират паричното предлагане. Те си осъществяват монетарната политика, която е необходима за развитието на съответната икономика, но не чак чрез „сблъсъци“ и „войни“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *