Доларово бягство

Щатският долар беше разпродаван масово миналата седмица. Доларовият индекс загуби близо 1% и завърши седмицата на 79.22 – най-ниската стойност от септември 2008 г. насам.
Високодоходните валути бяха големите печеливши, като новозеландският долар се покачи с 3.5% срещу зелените пари до 0.6397 долара, австралийският долар добави 2.35% към стойността си до 0.8013 долара, а канадският 2,75% до 1.0892 долара.
Еврото също успя да достигне най-високата си стойност срещу американската валута за тази година до 1,4159. Стерлингът от своя страна достигна 1.6188 и проби върха от октомври 2008 г. Японската йена също поевтиня рязко и беше единствената валута, която отбеляза спад срещу щатския долар.
На какво се дължиотливът на капитали от доларови активи?
На първо място статута на зелените пари, като световна резервна валута отново беше застрашен. Южнокорейският държавен пенсионен фонд съобщи за планове за намаляване експозициите си в американски държавни облигации и диверсификация с други чуждестранни активи.
Финансовият министър Алексей Кудрин заяви, че Русия смята да инвестира 10 милиарда долара в облигации на Международния валутен фонд (МВФ) деноминирани в SDR (специална монетарна единица на МВФ използвана за международни разплащания, която е съставена от 6 основни валути). Китай и Русия са за заменяне на долара с SDR, като световна резервна валута. На срещата на върха на BRIC на 16 юни ще бъдат обсъдени възможностите за де-доларизация. Абривиатурата BRIC идва от инициалите на държавите в това обединение на бързо развиващите се икономики – Бразилия, Русия, Индия и Китай.
Втората причина за срива на долара е апетита за рискови активи, който продължава да се подобрява при най-малките признаци за възстановяване на глобалната икономика.
Въпреки че основните фондови индекси Дау Джоунс и S&P 500 са търгуват под най-високите си стойности за тази година, няма индикации, че растежа им започнал през месец март е завършил. Японският Nikkei успя да преодолее върха на 8521 за тази година и завърши седмицата на 8522. Бързоразвиващите се пазари дори изпреварват основните, като индекса MSCI Emerging markets скочи с цели 60% от месец март до сега, докато глобалният MSCI отбеляза по-скромен растеж от 39% до 955.
Силата на тези бързоразвиващите се пазари е основана на прогнозите, че тези икономики ще се разграничат от САЩ и ще се възстановят по-рано от рецесията.
Несигурността относно данъчната политика, и намесата на правителството на САЩ в частния сектор също оказва влияние върху възстановяването на американските фондови пазари.
На трето място, финансовите пазари започват да отразяват бъдещото нарастване на инфлацията, което е илюстрирано от силното покачване на суровините. Суровият петрол продължи възхода си и се задържа на 60 долара за барел, за да завърши седмицата на 66,31 долара. Златото също продължи да поскъпва и достигна 980 долара за тройунция, като вероятно ще преодолее бариерата на 1000 долара отново. Силата на суровините оказа допълнителен натиск върху долара и помогна за растежа на австралийския, канадски и новозеландски долар.
Доларовият индекс е подкрепен от важно техническо ниво в момента, но няма никакви признаци, че спада на зелените пари губи инерция. Долара вероятно ще продължи да поевтинява и ще се насочи към ключовата подкрепа на 77.69. Повечето основни доларови двойки също са в зона на важни нива на съпротива, което би трябвало да доведе поне до пауза на сегашното им силно възходящо движение.
Суровият петрол ще срещне двойна съпротива в диапазона между 67-68 от две важни пълзящи средни, докато златото ще срещне съпротива на 1000 долара за тройунция. Тенденцията напокачване при развиващите се фондови пазари трябва да се обърне за да видим траен растеж на долара.
Предстоящата седмица
Четири централни банки ще имат заседания за определяне на монетарната политика тази седмица-Австралийската, Европейската, Английската и Канадската. Очаква се банките да оставят нивата на лихвените проценти непроменени.
Вниманието на инвеститорите ще бъде насочено към икономическите прогнози на ЕЦБ и подробности за програмата за изкупуване на обезпечени облигации на банката. Канадската централна банка се въздържа от количествени намаления засега и не се очаква да прибегне към нетрадиционни монетарни мерки.
Изключително важни за финансовите пазари ще бъдат и индекса на производствените цени, и доклада за безработицата в САЩ. Индекса на производствените цени отбеляза значително подобрение миналия месец, а ново повишение за май ще го постави на границата на разширяване на икономическата дейност от 50. Броят на безработните за миналата седмица намаля до –539 хил. и се очаква данните за заетостта за май да бъдат в този диапазон.
Други важни икономически показатели през тази седмица ще бъдат окончателните данни за индекса на производствените цени, нивата на безработица, продажбите на дребно, и БВП за първото тримесечие на Еврозоната. От Канада, данните за БВП, индексът на производствените цени, и доклада за безработицата. Австралия също ще оповести данните за БВП за първото тримесечие на 2009 г.
Анализът е на Финансова Къща „Логос-ТМ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *