Едва 2% от българите използват онлайн банкиране

Едва 2% от българите използватонлайн банкиране. По този показател страната ни се нарежда на дъното на класацията в Европа заедно с Румъния, Гърция, Сърбия и Турция. Услугата се използва най-многов Белгия и Холандия – над 70%. Средно за Европейския съюз това прави около 27 на сто, стана ясно на финансов форум „Иновации“.

Според специалисти този процент за България е твърде малък на фона на40-те процента българи, ползващи интернет.

По време на форума стана ясно и, че България е номер едно по брой банкови клонове на глава от населението. На 100 000 души у нас се падат 62 офиса на банки. За сравнение в Норвегия те са едва 10, а в Германия на 100 000 души се падат по 14 банкови клона. Показателите само на Италия са като тези у нас.

Според банкера Петър Андронов на България ще са й необходими 10-15 години, за да стигне процентите, които сега отчитат скандинавските държави. Този срок обаче може да е и 5 г., защото ползването наонлайн услугинараства изключително бързо.

Той даде за пример холандска банка, в чийто офис на ден влизат не повече от 20 клиенти, останалите ползват услугите й през смартфона, таблета или домашния компютър. В резултат на това от 2000 до 2012 г. броят на банковите клонове в Холандия е намалял с 52%, информира в. „Монитор“.

Очакванията са физическите офиси на трезорите да губят своето значение с времето. Банкерите виждат бъдещето в онлайн банкирането в съчетание с предоставянето на услуги, посредством колцентровете особено на фона на все повечето участници в социалните медии, които банките разпознават като новия канал на комуникация с клиентите. Към края на 2013 г. активните участници в социалните медии са 1,7 млрд. в глобален мащаб, коментираха по време на дискусията.

Навлизането на банкирането онлайн в голяма степен зависи от опасенията, свързани със сигурността. След хакерска атака 30% от клиентите на най-голямата германската банка са се насочили от онлайн към банкиране през колцентрове, посочиха още на финансовия форум.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *