ЕК предлага повече пари за селските райони и енергийния сектор

В контекста на Европейския план за икономическо възстановяване,Европейската комисияе предложила да бъдат засилени усилията на общността в енергийния сектор, селските райони и промяната в климата, включително „новите предизвикателства“, както са определени в Прегледа на състоянието на Общата селскостопанска политика (ОСП).
Това есъобщила еврокомисарят по земеделието Мариан Фишер Боел в отговор на въпрос на евродепутатът Евгени Кирилов (ПЕС) за това дали от Брюкселпредвиждат допълнителни пакети за развитие на селските райони за България и Румъния за борба с новите икономически предизвикателства.
Във въпроса, отправен до ЕК, евродепутатът посочва, че на двете страни трябва да бъдат предоставени същите финансови възможности за борба с „новите предизвикателства“, определени при обсъждането на Прегледа на състоянието на ОСП, каквито имат старите държави членки, тъй като противното ги поставя в неравностойна позиция.
Ако предложението на ЕК се приеме от Съвета и Европейския парламент, България и Румъния ще получат значителни суми още през 2009 г., от които те могат да харчат за „новите предизвикателства“.
Общо 1.25 млрд. евро са предвидени за момента за развитие на селското стопанство, от които 250 млн. евро за „нови предизвикателства“, както са определенив Прегледа на състоянието на ОСП. Тези пари ще бъдат разпределени сред всички страни членки на ЕС и трябва да бъдат поети ангажименти за тяхното използване през настоящата година.
По Споразумението за проверка на състоянието допълнителни средства за развитие на селското стопанство ще бъдат отпуснати от 2010 г. за 15-те стари държави членки.
Повечето от новите държави членки ще получат допълнителни средства за развитие на селското стопанство по проверката на състоянието от 2013 г., а България и Румъния -от 2016 г., когато задължителната модулация (промяна структурата на финансиране от директни плащания към програми за развитие на селските райони) ще се прилага спрямо тях поради пълното им включване в схемата за преки плащания, подчертава еврокомисарят по земеделието Мариан Фишер Боел.
Споразумението за проверка на състоянието по никакъв начин не изключва, че България и Румъния не могат да ползват понастоящем наличните средства по техните програми за развитие на селското стопанство за справяне с „нови предизвикателства“. Има възможност да се засилят действията свързани с био-разнообразието, управлението на водите, възобновяемите енергоизточници, промяната в климата и преструктурирането на млечния сектор. Те могат да променят по-нататък техните програми за подходящо справяне с нуждите им, включително с предложения за нови действия, които понастоящем не присъстват в техните програми,коментират от ЕК.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *