ЕЦБ: Има прекалено много банки в еврозоната

ЕЦБ сигурно вече твърдо залага на мнението, че някои банки от еврозоната може и трябва да бъдат затворени.  Разбира се, работата не е във „физическия“ им брой на глава от населението, а основната причина за това е, ако те станат нежизнеспособни.  Това заяви в четвъртък висш ръководител на Европейската централна банка, вероятно визирайки опитите на италианското правителство да спаси два регионални кредитора, съобщава Ройтерс.

Даниел Нуи, която е председател на Единния надзорен механизъм към ЕЦБ, обяви пред Европейския парламент, че има твърде много банки в еврозоната и призова базираната във Франкфурт Централна банка да даде по-голяма свобода на действие, когато се решава колко голям да е размерът на капитала, държан от тях.

С оглед на факта, че ЕЦБ осъществява най-висшия банков надзор в еврозоната, тя ще трябва да реши, дали италианските кредитни институции Banca Popolare di Vicenza и Veneto Banca са платежоспособни и какъв трябва да е размерът на капитал, от който те се нуждаят, както беше направено в края на миналата година с техния по-голям събрат – банката Monte Paschi, при положение че бъде дадена зелена светлина за планираното от властите в Рим спасяване на закъсали банки. Италия вече има постоянен контакт с Брюксел относно ситуацията с банките в страната. Рим предвижда, освен да спаси с 5 млрд. евро Veneto Banca и Banca Popolare di Vicenza, да налее и 8.8 млрд. евро в най-старата банка в света – Monte dei Paschi di Siena, която се оказа с най-големи проблеми след стрес тестовете. Двете регионални банки не са непосредствена заплаха за банковата система, каквато е твърдо  но лошото им състояние все пак може да доведе до сътресения на местно ниво.

Даниел Нуи не назова конкретна банка или държава, но подчерта, че европейски правила позволяват възможността някои кредитни институции да бъдат затворени. В специфични случаи, свързани с банковата консолидация, може да се наложи някои банки да бъдат ликвидирани, ако те станат нежизнеспособни, посочи тя пред европейски депутати.

Председателят на Единния надзорен механизъм към ЕЦБ приветства предложените от Европейската комисия нови правила, свързани с банковия капитал, чрез които се въвеждат няколко фини настройки на глобално съгласуваните стандарти. Нуи обаче предупреди за наличието на ограничени правомощия на надзорните органи и по-специално, когато става въпрос за конкретните капиталови изисквания. Според нея отклонения от общите правила правят банките по-уязвими и по-трудни за сравнение от страна на инвеститорите, докато предложението на ЕК не е достатъчно за създаването на по-голяма хомогенност в цяла Европа.

 

Стефан ПРОНЧЕВ

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *