Замразиха ”Белене”

Германската компанията RWЕ – партньор на НЕК в проекта за втората атомна централа „Белене” официално е уведомила с писмо Българския енергиен холдинг (БЕХ) за намерението си да се оттегли от проекта.
Това съобщи Галина Тошева, изпълнителен директор на БЕХ.
RWЕ излиза от проекта АЕЦ „Белене“ по две причини – неподписването на договор с фирмата изпълнител и липсата на финансова структура на проекта, уточни Галина Тошева, предаде БГНЕС.
Предстои да бъде обявен конкурс за консултант, който ще продължи работата по търсене на финансови инвеститори към проекта, коментира Тошева.
В проекта АЕЦ „Белене” ще бъдат поканени различни чужди инвеститори и първо ще се конкретизира финансовата рамка, съобщи заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова, цитирана от „Фокус“. По думите й интерес към проекта има, но не уточни от коя или кои компании и държави идва той. Тя изтъкна, че досега е било обратното – първо техническо изпълнение, а после мислене за финансиране.
Държавният интерес ще бъде максимално гарантиран, заяви Мая Христова и уточни, че той може да бъде защитен не само с мажоритарен дял в него. Какъв ще е делът на държавата в „Белене” не беше уточнено. Досега НЕК имаше 51% дял, а германската RWE за която стана ясно, че се оттегля – 49%.
Между година и година и половина ще са необходими, за да може проектът да има нова визия и ново звучене, каза още Христова.
Двустранно не са дължими неустойки, стана ясно още във връзка с отказа на RWE от участие в проекта. Не смятаме оттеглянето на RWE като отказ от бъдещи инвестицииу нас, посочи още Христова. По думите й от германската компания са заявявили желание за участие в бъдещи съвместни проекти.
Към момента площадката е подготвена, но ситуацията се променя, изправяме се пред нови условия и най-многото, което може да се прави е някакви дейности с лицензиране на проекта, каза Галина Тошева. Тя добави, че в писмото на RWE се посочва, че няма проблем с техническия проект и не това е причина за отказа.
Предстоят разговори с главния изпълнител – руската „Атомстройекспорт”. Според Тошева те ще бъдат ползотворни и за двете страни.
„Прекратихме споразумението с НЕК заради проблеми с финансирането”, заяви говорителят на RWE Стефани Шунк, цитиран от „Уолстрийт джърнъл”, на който се позова „Фокус“.
Оттеглянето на компанията от проекта идва след месеци на спекулации за това, че германският енергиен концерн обмисля прекратяване на участието си. Според последни публикации в медиите българската държава търси нови инвеститори и обмисля да намали участието си в проекта до около 20%, коментира „Уолстрийт джърнъл”.
Отеглянето на RWE практически означава, че проектът се затваря в този си вид за следващите няколко години, заяви депутатът от Синята коалиция Иван Иванов. Той допълни, че това е сигнал не е само към България, но и към други потенциални инвеститори от Европа. Иванов припомни, че RWЕ са назначили своя собствена експертиза за сеизмичността на района, различна от експертизата на НЕК. Резултатите не са публично оповестени, но не е изключено това да е повлияло на решението им.
Заслугата RWE да се откаже от проекта АЕЦ „Белене” в голяма степен е на българското правителство, каза пред „Фокус” бившият министър на икономиката и енергетиката Петър Димитров. „RWE се отказа заради „рекламата”, която правителството направи на проекта, и активните обяснения, че той не е икономически изгоден за България и че държавата няма да даде никакви гаранции, а смята да се оттегли”, допълни Димитров.
Безспорно, влияние са оказали и финансовите проблеми на вече бившия стратегически партньор в проекта, смята той.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *