За две години България тегли 17 млрд. лева нови заеми

Йоана Петрова, Ивет Миткова
През 2015 г. държавата ще може да се нагърби с до 8.1 млрд. лева нов дълг. Това реши парламентът, одобрявайки окончателно бюджета за догодина. Въпреки многото упреци и коментари за главоломното задлъжняване на държавата през 2015 г. обаче това няма да е рекорд. Рекордът всъщност бе поставен през отиващата си година, защото с актуализацията на бюджет 2014 на практика бе решено за втори път увеличение на тавана за новия дълг и той достигна 8.9 млрд. лева. Така се оказва, че само за две години – 2014-а и 2015-а г., правителствата ще натоварят българските данъкоплатци с плащането на общо 17 млрд. лева нови борчове. Именно заради тази лоша тенденция през идните години само лихвите по обслужването на държавните заеми, без да броим погасителните вноски, ще надхвърлят колосалната сума от 1 млрд. лева.

Все пак с част от новите заеми се плащат стари, така че номинално държавният дълг догодина няма да порасне с планираните за теглене 8.1 млрд. лева, а по-малко. Финансовото министерство очаква тази година да приключи с общо 22.5 млрд. лева задължения към външни и вътрешни кредитори, а според току-що приетия бюджет в края на 2015 г. България ще има максимум 24.5 млрд. лева общ борч.

Парламентът одобри основния финансов план на държавата за догодина в нощта срещу събота почти без дебати, в отсъствието на БСП и с гласовете на едва 106 депутати. Четирима бяха против, а шестима се въздържаха.

Бюджет 2015 залага скромен растеж на икономиката – само 0.8%, слабо нарастване на приходите и увеличение на разходите, с което дефицитът в хазната ще е точно 3% от БВП – какъвто е таванът по европейските правила. Част от новия дълг от 8.1 млрд. лева ще отиде за запълването на тези 3% превишение на приходите над разходите.

„Нямам претенции, че това е добър бюджет. Това е възможният бюджет и да стане по-добър, зависи от нас“, обясни пред депутатите финансовият министър Владислав Горанов. Според него заложените параметри не са само числа, а са гаранция за стабилност.

Предвижда се приходите в хазната да са в размер на над 18.2 млрд. лв., разходите – малко над 9 млрд. лв., а трансферите – 10.4 млрд. лв. Очакваните приходи от данъци са 16.6 млрд. лв. Вноската на България в бюджета на ЕС ще е близо до милиард – 979.872 млн. лева.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *