Как се финансира Ислямска държава

Жени, вдовици и сираци, продадени на пазара на роби, бизнес на черния пазар на петрол и конфискация на имущество на преследваните малцинства – това са само някои от методите, чрез които Ислямска държава набира средства за финансиране на дейностите си, посочва италианският сайт Terrasanta, цитиран от Corriere della Sera.

Така например бойци на Ислямска държава са задържали десетки семейства от язидското, християнското и туркменското малцинство, опитващи се да избягат от Ирак с полет от летището в Тал Афар, в иракската провинция Ниневия. Всички мъже от семействата са били убити, а жените и момичетата са отведени на тайно място, за да бъдат продадени на пазара в Мосул като робини.

По този начин джихадистите осигурявали още средства за финансирането си.

Освен това някои от жените са отвличани, за да удовлетворяват сексуалните потребности на бойците на ИД. Такава съдба е споходила най-малко 400 жени язиди от района на град Синджар, посочва изданието.

Голям източник на финансиране на групировката са петролните кладенци и рафинериите. Според кюрдската информационна агенция Рудау фундаменталистите контролират днес седем петролни кладенеца и две рафинерии в Северен Ирак, в това число и в Иракски Кюрдистан. Предполага се, че благодарение на тези „придобивки“ джихадистите могат да продават около 10 000 барела петрол на ден, което означава дневна печалба от 12 хиляди долара.

Разпределението на силите в Ирак:

Джихадистите контролират освен това близо 260 километра от петролопровода, който свързва Киркук с пристанището Джейхан, в Турция. Сред петролните завоевания на джихадистите са кладенците в Гаяеа, които могат да произвеждат над 20 000 барела на ден и където има запаси, оценявани на 20 милиарда барела, находищата в Айн Зала, където има между 70 и 80 петролни кладенеца с общ запас от 4 милиарда барела петрол, петролните полета на Хайджелан, в провинция Салах ад Дин с производствен капацитет от 5000 барела на ден и общ запас от 1 милиард барела.

Купувачи на джихадисткия петрол са кюрдски и местни арабски търговци. Цената на барел е между 20 и 40 долара. Това е доста изгодно предвид факта, че на глобалния пазар барелът се търгува около 100 долара. Освен това на местното иракско население джихадистите продавали барела петрол на много ниска цена от 12-18 долара за барел, за да спечелят симпатиите на тези хора.

Голям източник на финансиране за джихадистите е и узурпирането на имуществото на преследваните от тях хора. През юли кюрдската агенция Шафак съобщи, че в Мосул фундаменталистите са започнали да раздават 50 къщи, принадлежали на туркменски шиитски семейства, избягали заради страх от преследване. Къщите са били раздадени на бежанци, дошли в Мосул от Диала.

(БTA)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *