Масово палят коли заради застраховка

Палежите на автомобили станаха масово явление в последните две седмици. Само за този период изгоряха 14 коли предимно от среден клас.

Според източници на “Монитор“ опожаряването на возилата най-често се прави с цел застрахователна измама, посочва БГНЕС. Палежите на автомобили станаха масово явление в последните две седмици. Само за този период изгоряха 14 коли предимно от среден клас.
Опожаряването на возилата най-често се прави с цел застрахователна измама. “От началото на годината цената на употребяваните автомобили рязко спадна, а в същото време през 2008 г. застрахователната им стойност е реална“, обяснили експерти в бранша. Те дадоха пример с кола, която миналата година е струвала 10 000 лв., на тази сума е и автокаското. След настъпването на кризата и резкия спад в цените на автомобилите тази година собственикът й в най-добрия случай ще я продаде за около 7 000 лева. Ако изобщо успее да намери купувач бързо, тъйкато в момента почти никой не купува коли. Ако не успее скоро да я продаде, цената още й ще падне .
Най-голям проблем е с по-скъпите автомобили, които преди време са купени например за 40 000 лв., а сега не могат да се продадат и за 20 000 лв.Поради тази причина една от най-модерните застрахователни измами в момента е опожаряването на автомобила с цел взимане на високата сума по автокаското.
Изпълнението на подобно престъпление е изключително лесно и рядко могат да се намерят някакви следи, обясниха и криминалисти. Необходими са туба бензин и клечка кибрит. Палежите се извършват предимно през нощта, когато е малко вероятно да има свидетели. След катоавтомобилът изгори е почти невъзможно да се намерят следи от подпалвача. След като полицията установи престъплението и мине законният срок, собственикът получава бележка от районното, че колата е подпалена от неизвестен извършител.
На базата на този документ застрахователите изплащат каското. Те също правят собствено разследване, но в повечето случаи изплащат сумите,защото автомобилът е напълно унищожен и се води тотална щета. Ако пазарът на автомобили не се регулира скоро, най-вероятно застрахователните компании ще затегнат режима за изплащане каското при подобни случаи, допълниха още хора от бранша.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *