Млекопроизводството е в криза в цяла Европа

Европейската комисия предложи да бъдат улеснени насърчителни помощи за млекопроизводителите, подобни на програмата „кеш за брички“ в автомобилостроенето, за да се предизвика повишаване на цените на млякото чрез смекчаване на правилата за финансиране на преструктурирането на сектора.
Предложението е част от серия мерки, планирани от Брюксел за преодоляване на кризата в сектора, представени днес пред Европейския парламент от европейската комисарка за земеделието Мариан Фишер Боел.
Целта е да бъдат смекчени условията, при които страните от ЕС могат да удържат глоби в случай на надвишаване на ограничителните млечни квоти, за да се финансират помощите за преминаване към друга дейност.
По-конкретно Брюксел предлага да бъде разрешено на правителствата да удържат наказателни глоби от селскостопанските производители, които индивидуално надвишават квотите си, дори ако националната квота не е надхвърлена.
Мариан Фишел Боел се спря и на предложението на Франция и Германия, подкрепяно от 16 европейски страни, сред които България и Румъния, цените на млякото сда бъдат определяни на преговори между млекопроизводители и представители на мандрите и промишления сектор.
Според комисарката за по-добро балансиране на търсенето и предлагането на млечния пазар трябва да се прибегне до договорни взаимоотношения между млекопроизводителите и млекопреработвателите.

Тя предложи ЕК да има право, както и в други сектори, да въвежда временни мерки по своя собствена инициатива в случай на сътресения на пазара. Боел не разкри повече подробности по този въпрос.
Искането да се отмени решението за постепенно прекратяване на квотната система „не е възможен вариант“, настоя европейската комисарка.

Тя изключи и възможността за замразяване на постепенното увеличаване на квотите през следващите години или връщането към някои използвани в миналото инструменти за регулиране на сектора, които според нея са скъпи, но неефикасни.

Млекодобивният сектор в ЕС се намира в безпрецедентна криза заради ниските изкупни цени на млякото, които не покриват производствените разходи, отбелязва Агенция Франс прес.

Германските млекопроизводители възнамеряват засега да продължат „млечната стачка“ въпреки предложенията на комисията, заяви днес президентът на браншовата федерация в Германия Бе Де Ем (BDM) и на Европейската федерация на млекопроизводителите (EMB) Ромуалд Шабер в интервю за „Нойе оснабрюкер цайтунг“.

Според него намаляването на производството е най-важното условие. Над 40 хил. европейски фермери участват в „млечна стачка“ в знак на протест срещу срива на цените.

Днес около 300 трактора, събрали се по инициатива на организация на белгийски млекопроизводители, изляха три милиона литра мляко на поле близо до Синей в южната част на страната.

Количеството отговаря на добива на мляко за един ден във Валония, франкофонската област в Белгия, обясни председателят на белгийската организация Milk Producer Interest Group (MIG).

Млякото не беше изгубено, „то беше използвано вместо тор“, каза още той и предупреди, че валонските млекопроизводители ще стигнат до края по време на протестните си акции.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *