Незапомнено ниски са котировките на зърнените култури на световните борси

Към момента от България са изнесени 1,8 млн. тона пшеница от последната реколта, става ясно от анализа на Красимир Давчев, изпълнителен директор на Пловдивската стокова борса. Незапомнено ниски за последните десет години са котировките на зърнените култури на световните борси през тази седмица, допълва още той.

Според последните данни цената на пшеницата на борсата в Чикаго се срина до 178 USD/т (около 267 лв./т) като намалението спрямо същия период на миналата година е с 34% (от 238 USD/т). От средата на юни досега намалението е от 22% (от 217 USD/т).

Подобна е и ситуацията на борсата в Париж, където цената на пшеницата от средата на юни до момента е паднала с 24% (от 194 евро на сегашните 156 евро/т).

Този ценови срив е повлиян от изключително добрата реколта от тази култура в световен мащаб (713 млн. т) и в Европа (153 млн. т).

По неокончателна информация, добивите от пшеница в България са на ниво 4,8 млн. т плюс преходен остатък от около 250 хил. т. При вътрешно потребление от около 1,7 млн. т, потенциалът за износ се очертава около 3,3 млн. т, като към момента по официална информация са изнесени 1,8 млн. тона.

Тези количествени показатели онагледяват как излишъците водят до намаляване на цената, коментира анализаторът.

Според него посоченият по-горе ценови срив е допринесъл за замиране на търговията със зърно в страната.

По неофициална информация на българските пристанища вече не чакат кораби за товарене и българските търговци са в изчаквателна позиция с надежди за по-добри цени.

По време на борсовата сесия на Пловдивската стокова борса цената на предлаганата пшеница се е запазила на ниво 310 лв./т без ДДС, а търсенето е било в диапазон 275-280 лв./т до 305 лв./т, като последната цена е с франкировка до българско пристанище.

Спрямо същия период на миналата година търсенето на пшеница е с 12% по-високо ценово ниво (250 лв./т преди година), а предлагането е с 3,2% по-ниско (320 лв./т преди година).

По време на сесията цената на предлаганата царевица е коригирана в низходяща посока и от 260 лв./т е достигнала ниво 250 лв./т, като търсенето е спряло на 245 лв./т без ДДС.

Цената на предлагане на слънчоглед също е коригинара в посока надолу и от 530 лв./т тя е установена на 520 лв./т без ДДС.

Въпреки че от цялата реколта от рапица (492 хил. т) са изнесени около 460 хил. т, все още за остатъчните количества има търсене на ниво 580-590 лв./т, което е с 10% по-ниско спрямо нивото отпреди 12 месеца (650 лв./т), но пък миналогодишните количества са били малко под 300 хил. т, се казва в анализа.

Междувременно от Софийската стокова борса съобщиха, че предложенията на купувачите и продавачите на пшеница са се разминали на нива съответно 280 лв./т и 320 лв./т.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *