Нова българска мечта – бежанец във Финландия

През последната година Финландия е получила рекорден брой молби за убежище, голяма част от които са подадени от български граждани. През втората половина на годината броят на подадените молби е нараснал рязко.
От юни до декември финландските власти са получили 708 молби от българи. Следват ни търсещите убежище сомалийцис623молби ибежанци отИрак с361 молби.
По предварителни данни на финландските имиграционни служби едва 14% от българите са подали молбите си през първата половина на годината. Всички молби от българи са отхвърлени, тъй като България, като член на Европейския съюз, е смятана за държава, която не застрашава сигурността на своите граждани. Българските граждани, които подават молби, почти без изключение са от ромски произход.
Полицията подозира, че съществуват хора и групи, които организират пътувания на българи до Финландия, за да кандидатстват за убежище. Повечето българи летят със самолет до Хелзинки и подават молбите си на летището.
Според финландската полиция е пределно ясно, че българите, които кандидатстват за убежище в скандинавската страна, го правят предимно заради безплатното настаняване и храна и заради помощите, които се предоставят на кандидатстващите, докато изчакват одобрението на молбите си.
Самите те казват, че тук на търсещите убежище се плаща най-много, коментира Арво Мантикента от хелзинкската полиция. „Много от тях са идвали тук повече от веднъж. Когато ги отпратим от страната нищо не им пречи да се върнат след седмица или месец“.
Министърката на миграцията и европейските въпроси Астрид Торс призова за намаляване на допълнителните помощи, които се отпускат на кандидатите за убежище.
Възрастните кандидати получават по 375 евро на месец в допълнение към безплатната храна и подслон.
Тъй като България е членка на ЕС, освен отрицателен отговор на молбата за убежище финландските власти трябва да публикуват отделно заповед за експулсиране.
Въпреки че полицията и имиграционните служби се стараят да обработват българските молби възможно най-бързо, нерядко кандидатите от България прекарват във Финландия около два месеца, тъй като експулсирането на гражданин на ЕС може да се извърши най-рано 30 дни, след като е получил отрицателния отговор.
Ромите от Румъния, които през последните години започнаха да се забелязват все по-често да просят по улиците на Хелзинки, подават молби за убежище далеч по-рядко от българските си събратя.
Само 54 румънци са подали такива молби във Финландия през 2009 г. Източноевропейските роми често живеят в бедност в родните си страни.
През втората половина на 2009 г. се е увеличил и броят на руските граждани, предимно от Чечения, които търсят по-добър живот в скандинавската страна.

БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *