Около 10% от пазара на жилища в България се формира от чужди купувачи

Около 10% от българския жилищен пазар се формира от чуждестранни купувачи, казва пред New York Times Станислав Петров, мениджър продажби в Select Properties Bulgaria – агенция с офиси в България и Великобритания.

Чуждите купувачи, повечето от които търсят ваканционни апартаменти или къщи, обикновено са привлечени от черноморското крайбрежие, в частност от градовете Варна и Бургас, следвани от ски курортите като Пампорово и Боровец.

„Столицата София е третият най-предпочитан район от чуждестранните купувачи, като цените там са по-високи от тези по Черноморието или в ски курортите“, обяснява Петров.

New York Times има рубрика, озаглавена „House Hunting in …“ (На лов за жилище в…). Последната статия от нея е посветена на България. В материала се представя крайбрежна вила между Албена и Балчик, която се продава срещу 755 260 долара.

Сред чуждите купувачи има търсене на „плажни къщи на първа линия“, които са с високи цени, обяснява пред вестника Златка Георгиева, мениджър продажби на Best Bulgarian Properties, базирана в София агенция с офиси в чужбина.

Кой купува в България

Британските купувачи, които допринесоха за надуването на балона на жилищния пазар в България от 2000 до 2008 г., изчезнаха в голяма степен след 2008 г. и бяха заменени от руснаците. Тази година обаче британските купувачи се завръщат към българския пазар, като броят им расте, казва Полина Стойкова, главен оперативен мениджър на базираната в София агенция Bulgarian Properties с офиси по цял свят.

„Забелязваме стабилно завръщане на британските купувачи през последните два месеца“, казва тя. “Очакваме тази тенденция да продължи”, допълва Стойкова.

Руснаците остават най-голямата група чужди купувачи на жилища в България, като сред тях има и клиенти от Германия, Франция, Холандия, Белгия, Украйна, Скандинавия, САЩ, Канада, Австралия и Южна Африка, отчитат брокерите.

През последните две години нараства интересът към България и от страна на купувачи от Близкия Изток от страни като Ливан, ОАЕ, Сирия и Пакистан, казва Петров.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *