Офшорките с ниви ще бъдат глобявани след 1 октомври

Да се отложи въвеждането на глоби за дружества, които притежават земеделска земя в нарушение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, като се премести от 1 май на 1 октомври – това гласуваха днес народните представители.

Според сега действащия закон в България нямат право да притежават земеделска земя компании от офшорни зони и дружества, регистрирани извън Европейския съюз. С последните промени беше въведена санкция от 100 лв. на притежаван декар земеделска земя в нарушение, а след 3 месеца глобата става 300 лв./дка. Депутатът от Реформаторския блок Румен Христов внесе проект, според който действието на сакцията се отлага за 1 октомври.

На първо четене проектът бе гласуван от 130 народни представители. „За“ гласуваха 95, против 35, нямаше въздържали се. Представителите на ГЕРБ, РБ, ПФ и АБВ гласуваха „за“, а социалистите, ДПС, „Атака“ и БДЦ – против. След като проектът на Румен Христов беше гласуван на първо четене, веднага в рамките на същото заседание бе проведено и второто гласуване.

Председателят на Народното събрание Цецка Цачева не прие възражението на Ферихан Ахмедова (ДПС), че иска да направи предложение между първо и второ четене. При второто гласуване от 112 народни представители „за“ бяха 88, „против“ 24, а „въздържали се“ – нула.

По време на дебата Венцислав Каймаканов от ДПС изтъкна, че предложението за отлагане на глобите за офшорки с ниви се прави в последния момент и при пълно информационно затъмнение и непрозрачност.

Четири месеца до октомври са достатъчно време, за да излязат депутатите с обосновано предложение, което да облекчи чуждите инвеститори да работят у нас, каза Петър Петров от ПФ. Той изтъкна, че най-големите купувачи на земеделски земи в момента са руски инвеститори и то офшорни, които са напълно законни.

Светла Бъчварова от БСП потвърди, че от левицата няма да подкрепят предлаганата промяна, защото вече е минала една година от приемането на закона и голяма част от компаниите вече са преобразували собствеността си. Според нея предложението за отлагане създава прецедент тези фирми да продължават да работят, без да се съобразят със закона.

Петър Славов (РБ) заяви, че трябва да има ограничения при придобиването на земи, но да бъде изчистен редът и да не пострадат публичните компании, които подлежат на регулации. Той посочи, че при сегашото законодателство въпреки гласуваните ограничения е напълно възможно офшорна компания да регистрира в ЕС дъщерно дружество, а то да регистрира фирма в България. Въпросите са повече от отговорите, каза той и подкрепи предложението санкцията да не се прилага от 1 май.

Не е въпросът колко е добър или лош законът, а че той трябва да се спазва, отговори Каймаканов. Според него санкцията ще засегне само фирми, които се занимават със „спекулации със земя“.

Според социалистите отлагането е с цел да се спечели време и в крайна сметка да отпаднат ограниченията, въведени с мораториума.

По-добре е срокът за санкциите да се отложи, отколкото да се действа както 42-то НС, което е приело ограничения, но без санкции, отговори Петър Славов.

Румен Йончев заяви, че законопроектът не решава проблемите, изтъкнати в мотивите към него. Той посочи, че много фирми са направили разходи, за да спазят закона, а други не са го направили с очакването за промяна. Така се създава лоша практика да се изчаква НС да променя законите, вместо те да се спазват, изтъкна той.

Депутатът Ферихан Ахмедова от ДПС припомни, че партията й била против налагането на мораториума. Според нея разглежданият днес проект се е движил със „светкавична бързина“ заради лобистки интерес на офшорки, които искат да притежават земеделска земя. „Всенародната лудост по тази тема продължава“, каза депутатът.

В България 800 000 дка земя се притежават от офшорки, заяви Ахмедова. Според нея представители на бизнеса са намерили човек, който да ги спаси от санкциите.

Проф. Иван Станков (АБВ) потвърди, че представители на бизнеса са искали отсрочка, но с цел да има време за прехвърляне на собствеността.

Проф. Бъчварова възрази, като каза, че никой не е забранил на компаниите да наемат земя.

Депутатите гласуваха проекта след поименна проверка. Румен Христов се опита да прокара и текст, според който законът влиза в сила от 30 април 2015 г., но тъй като това не е записано в проекта му, Цецка Цачева го накара да оттегли последното предлож

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *