„Планини“ и „Океани“ – двата движещи сценария за енергетиката на XXI в.

До 20 години светът ще се нуждае от близодвапъти повече енергия, вода и храна. Глобалната икономика навлиза в ера на нестабилност, засилени икономически цикли и политически и социални промени. В същото време в Северна Америка имашистова революция, която превърна САЩ от вносител в износител на природен газ. Това са факторите, които ще определят световното енергийно бъдеще, показва анализът на Shell, представен от Вим Томас, главен съветник по енергийните въпроси в холандската компания.

Двата основнисценария на компанията за развитие на глобалната икономика са наречени находчиво„Планини“и„Океани“. Планините са страните, в които политиците чрез държавни механизми налагат решения за развитие на икономиката. Океаните пък са държавите, които взимат решения под натиска на обществото, като тези решения не винаги са най-целесъобразни.

Планини

При Планинитесе очакваумереният икономически растежда подтискацените на енергоресурсите. Втози сценарии се залага на инвестиции впроекти сдългосрочнаперспектива.

Споредтози моделградовете занапред ще бъдаткомпактни и усточойчиви и в тях ще живее до 40-50% от населението. Според Томас, на всеки няколко години ще се появява по един едномилионен град. Това изисква промени в транспортната политика и развитие на енергийната ефективност, както и незабавни мерки за намаляване навредните въглеродни емисии.

При този сценарий катоосновененергиен ресурсще се използваприродният газ, залага се ина развитието на ядрената енергетика.Всъщото времеевъзможно да имазабавяне вразвитието на възобновяемите енергийниизточници, но се очаква настъпление на биомасата като енергоресурс, смята Томас. При сценария Планини също така е от значение развитието на технологията за управление и съхранение на въглеродните емисии до 2030 г. Очаква се до този период нивата на CO2 да продължат да нарастват, а след това плавно да намаляват.

Споредсценария на Shell светътзанапред ще използва всепо-малко петролище преминавакъмприроден газ, койтощади околната среда. Синьото гориво еинай-лесниятенергиен източник за използване, обясни Томас.

Океани

При сценария Океанидържавитепочти не развиват ядрената си енергетика, като сходно еположениетоисшистовия газ. Тамводещи са цените на енергията, защото повишаването им води до социално недоволство. Вслучая водещо гориво епетрола и другите течни горива.

В тази ситуация се залага политика за разработване на находища на нефт и газ, коитоса труднодостъпни. Очаква се максимално използване навъглищата. Сценариятпредвиждаразработване навъзобновяемите източницикато фотоволтаици ивятърни централи. Остава отворен въпросът какво се случва с вредните парникови емисии, допълни Томас.

Катосе съпоставят дватасценария, приОкеаните намаляването на CO2 емисиите ще изисква 30 години повече от заложеното при Планините. Към 2040 г. обществото ще трябва да вземе окончателно решение за намаляване на емисиите CO2, каза още Томас. Според прогнозите на компанията, ако постепенно се преминава към слънчева енергия, то до след 2070 г. парниковите емисии ще се върнат на нивата си отпреди индустриалната революция.

И вдватасценария политиците трябва да стигнатдо консенсускакда се развиват технитеобщества, тъй като това засяга внай-голяма степен населениетоинеговиясоциален статус, обобшаватот Shell.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *