Получаваме повече пари, ако изкореним лозята си тази година

Българските гроздопроизводители трябва тази година да декларират, че земите им са плододаващи, ако искат да се възползват от финансиране за изкореняването им, съобщи председателят на Националната лозаро-винарска камара Пламен Моллов. Парите са по линия на Националния пакет, предвиден в общата за ЕС реформа в сектор „Вино“.

С новите правила имаме право да изкореним между 8 и 19 процента от общо 153 хиляди хектара използваеми лозарски земи. Ако някой няма дългосрочна перспектива да развива лозаро-винарството, ще му бъде по-изгодно да се откаже, коментира Моллов и подчерта, че изкореняването е доброволно.

Ако България изкорени над 15 процента от годните си лозя, Европейският съюз има право да спре процедурата като защитна мярка. Схемата за получаване на парите от ЕС е тригодишна, като най-много средства са предвидени за усвояване през 2008/2009 година – 464 милиона евро. За сравнение, през 2009/2010 година ще получим общо 334 милиона евро за доброволното изкореняване.

Точно колко пари ще получат отделните стопани ще стане ясно в средата на годината, когато България ще представи за одобрение на Брюксел разпределението на средствата.

Новата реформа за сектор „Вино“ напълно удовлетворява Лозаро-винарската камара, каза Моллов и добави, че тя благоприятства развитието на виненото производство у нас. От особено значение са новите правила за етикетиране на продуктите, смятат от камарата.

С влизането в сила на реформата през август тази година отпада забраната за означаване на реколтата и сорт върху бутилките, което е изгодно за износа на българско вино, тъй като ще го направи по-разпознаваемо и конкурентоспособно, смята Пламен Моллов.

В момента топ-пазарът за България е Русия, където сме изнесли над 700 хиляди хекто литра вино от общо произведени количества 1 милион и 712 хиляди хекто литра. Експортът през 2006 година е общо 1. 122 милиона продукция, като другите големи пазари за нас са Германия, Полша и Скандинавските страни. Миналата година износът на българско вино е в размер на 750 хиляди хекто литра, но без количествата, експортирани в страните от Европейския съюз.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *