През фризьорски салони и брошури

Да точно това сте вие, ако вашият министър-председател се казва Бойко Борисов. Ако сте беден и мизерствате, то имате в банка минимум 30 хиляди лева и живеете в панелка. (за разлика от Георги Първанов a.k.a. Гоце, който живее в „пълзящ кофраж“)
Премиерът живее с този образ за българските граждани. А повод да си го признае, става съобщена от финансовия министър Симеон Дянков информация по време на заседанието на правителството от 1 февруари тази година: „За 2011 година българското население е спестило почти 4 млрд. лева, като само за месец декември, само за един месец, са спестени от домакинства (това е извън бизнеса) 768 млн. лв., така че в 2011 г. всъщност в сравнение с последните десет години спестяванията в България са на рекордно ниво.“
Първото допускане на премиера е, че най-малкият депозит е 50 хиляди лева: „Това са 100, 200, 500, примерно, 1000 души с влогове с по 5, 10, 20 милиона, или са хиляди, хиляди хора с влогове от 50,100, 150, 200 хиляди?“, пита Борисов. Няколко минути по-късно премиерът вече е по-милостив „Когато попиташ тези хора навън, те казват: Бедни сме, ужасно мизерстваме. А в същото време имат влог от 100, 200 или 50, 40, 30 хиляди лева.“
Един приятел коментира във Facebook, че министрите всъщност обсъждат спестяванията „на хората“, а не на нас. „Всъщност ние много хора направихме богати – пречиствателни станции, жп линии, субсидиите в земеделието са огромни пари,“ продължава с анализа Борисов – „Явно, че всичките тези пари от нашата работа се акумулират, влизат в населението.“
Рецептата тези пари да бъдат извадени и да повишат потреблението е всички панелки да бъдат санирани. Цитирам продуктите за рецептата, за да не объркам нещо: „Мъжете, надали ще се засилим да правим подобно нещо. Но ако до всяка домакиня достигне това, българските семейства така са структурирани, че тези неща се решават от жените, до тях трябва да достигнем с всякакви програми. Ако искате – през фризьорски салони, чрез брошури.“
А сега сериозно: същите мързеливи хора инвестираха и последните си спестявания в началото на промените, отваряха магазини, кафенета, работилници, цехове, първите частни хотели и т.н. Защото вярваха, че има смисъл. Сега не инвестират, защото не вярват. Когато правителството стане предсказуемо, осигури конкуренция и спре да толерира едни за сметка на други, тогава хората може отново да повярват.
P.S. Като стана дума за саниране и за толериране, днес стана известно, че мениджър на Фонда за жилищно обновяване най-вероятно ще бъде… ха!!! пак изненада – Корпоративна търговска банка.

блог на Иван Бедров

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *