Путин: Рецесията свърши, кризата – не

 Рецесията в руската икономика приключи, но това не означава, че кризата в Русия е отминала. Това предупреди днес премиерът Владимир Путин при представянето на равносметката на правителството пред Държавната дума (долната камара на парламента).

Русия реагира на финансовата криза както подобава на силна държава – използва всички налични инстументи и действа решително и активно, каза Путин.
В миналото шоковите удари отвън тласкаха страната ни силно назад, но сега Русия се оказа много по-добре подготвена от преди, заяви той.
Москва трябва да продължи да води отговорна финансово-икономическа политика, за да не й се налага да търси помощта на международните организации, което означава загуба на икономически и политически суверенитет, смята премиерът.

 
Правителството не следва политика на пълно орязване на разходите. През 2009 г. бюджетните разходи се увеличиха до 27,3% в сравнение с 2008 г., поради което приходите намаляха с 20,9%, припомни Путин.

По думите на премиера бюджетният дефицит се финансира с натрупани по-рано резерви. Отделени бяха 1,6 трилиона рубли за развитие на икономиката, което е три пъти повече спрямо година по-рано, отбеляза още руският премиер.
Бюджетът на армията и флота се увеличи със 150 милиона рубли и достигна 1,1 трилиона рубли, добави той.
По думите му Русия е единствената страна в света, която в условията на криза е предприела мащабна пенсионна реформа и е повишила значително пенсиите.
„През 2009 г. пенсиите се индексираха четири пъти – през март, април, август и декември. Реално средният годишен ръст на пенсиите тогава бе 10,7%. До края на 2010 г. средният годишен размер на пенсиите ще се увеличи с още най-малко 45%“, каза Путин.
Премиерът съобщи, че близо 5 млн. пенсионери получават специални пенсионни добавки.
„В резултат на това ние реално направихме така, че доходите на възрастните хора вече са над социалния минимум. Това означава, че в Русия вече няма пенсионери, живеещи на прага на бедността“, констатира Путин.
Премиерът обяви амбициозна демографска програма, според която до 2015 г. средната продължителност на живота в Русия трябва да достигне 71 години, сравнено съв сегащните 67,88 години. 
„През 2009 г. в Русия се родиха 1 762 000 деца – с 50% повече спрямо предишната година. Смъртността намаля с 3%“, заяви Путин. Когато приемахме демографската програма имаше скептицизъм, но резултат има и той дори е по-добър от този в други страни, посочи премиерът.
Според него първият етап от демографската програма на правителството е завършил. „На втория етап, до 2015 г, трябва да постигнем устойчив прираст на населението, а средната продължителност на живота – да достигне 71 години“, каза Путин.
Путин определи като главна задача за идните две години икономиката на Русия отново да се върне на пътя на устойчивия растеж и да постигне качествено развитие на отраслите, насочени към човека.
Отбелязвайки, че по време на световната криза правителството „грамотно управлява“ финансовите резерви, Путин, каза, че „сега би искал да представи задачите, които според нас са главни през идните две години“.
Според Путин това е връщането на икономиката на траекторията на устойчивия растеж. Това е гарантирането на макроикономическа стабилност и повишаване на ефективността на бюджетните разходи, това е и формирането на нов промишлен потенциал и оказване на подкрепа на иновациите.
И най-вече това е качественото развитие на отраслите, насочени към човека“, отбеляза руският премиер.

 
 

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *