Работещите пенсионери – между нуждата от пари и удоволствие от работата

Около 10% от пенсионерите у нас продължават да се трудят, сочат данни от анализ на Евростат за състоянието на населението на пенсионна възраст в ЕС-28 през 2012 г.

Най-голям е делът на работещите пенсионери в Норвегия и Исландия – над 35%, а най-малък – в Испания и Гърция, под 5%.

Над 60% от пенсионерите у нас, които продължават допълнително да се трудят, правят това поради финансови причини.

Около 15% от работещите български пенсионери се трудят допълнително, за да получат право на по-голяма пенсия и да увеличат доходите си, а едва около 10% правят това заради удовлетворението от работата, отчитаЕвростат.

Броят на пенсионерите у нас варира около 2,2-2,3 млн. души, а средният годишен размер на изплатена пенсия на един пенсионер у нас за всички видове пенсии достига около 2500 лв. годишно, сочат данни на националната статистика.

Най-значителен дял от пенсионери, които въпреки възрастта си продължават да се трудят – но заради удоволствието от работата,

е отчетен в Норвегия и Дания – над 80% от възрастните хора там, които работят, го правят не заради пари, а за удоволствие.

Около 70% от пенсионерите в Люксембург, Белгия, Холандия и Швеция също остават на трудовия пазар заради удовлетворението от работата, а не поради належащи финансови причини, отчита Евростат.

На другия полюс са пенсионерите в Румъния и Гърция,

където близо 90% от работещите възрастни хора правят това поради финансови причини.

В Дания и Люксембург работещите пенсионери се трудят по 22 часа седмично, а в Норвегия – по 28 часа. Най-много допълнителни часове работят пенсионерите в Румъния и Гърция – по 40 часа седмично.

Следват пенсионерите в България – по 38 часа седмично, в Словакия и Италия – по 36 часа, в Литва и Кипър – по 34 часа.

Според анализа на Евростат пенсионерите, които работят допълнително поради финансови причини, обикновено се трудят много повече часове от онези, които работят заради удовлетворението от работата.

Освен това европейската статистика дефинира следните характеристики като финансови причини за допълнителен труд на пенсионерите: увеличаване на личните средства, осигуряване по-голям семеен доход, както и придобиване на по-високи пенсионни права.

Нефинансовите причини за работа на пенсионерите включват само удовлетворение от работата.

Като цяло в ЕС около 63% от работещите пенсионери правят това поради финансови причини, а 37% – заради удоволствието от работата.

В първата група (на работещите по финансови причини) около 80% го правят заради осигуряването на по-високи лични и семейни доходи, 14% – заради увеличение на бъдещи пенсионни права и около 6% – комбинация от двете.

Средно в ЕС-28 около 16% от хората в пенсионна възраст продължават да работят

по едни или други причини, въпреки че получават пенсия за старост, отчита анализът на Евростат.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *