Разпоредителите със бюджетни кредити да оптимизират разходите

Приходната част на бюджета върви към неизпълнение от близо 6 млрд. лева и това означава, че по последни прогнози държавата върви към дефицит от 2.5 млрд. лева.

Това каза пред журналисти в Министерския съвет вициепремиерът и министър на финанситеСимеон Дянков, цитиран от БТА. Правителството прие постановление за ограничаване на нелихвените разходи с 1.156 млрд. лева. След съкращаването на разходи в този размер остава още доста работа за постигане на балансиран бюджет, каза Дянков. Остатъкът от дефицита ще се топи чрез увеличение на приходите.
Съкращенията са главно при капиталовите инвестиции, не се намаляват заплати и пенсии, допълни Дянков. Ще се подобри събираемостта на данъци и на акцизи, каза министърът. България е на второ място по събираемост на ДДС в ЕС и затова ръководството на Националната агенция по приходите ще остане, отбеляза той. В митниците може да се направи много и събирането на акцизи най-вече от горива и алкохол може да се увеличи много – над 1.2 млрд. лева, посочи Дянков.
Плащането на акциза от горива е намаляло 2-2.5 пъти и част от този спад се дължи не на икономическата логика заради по-ниските цени, а на контрабанда, смята министърът. Утре министър Дянков ще бъде в Пловдив за среща със служителите на НАП и на митниците. Начините за повишаване на приходите са ясни, въпросът е колко бързо могат те да се осъществят, каза министърът. От изборите досега политическият и финансовият риск на страната се е понижил с 1.5 процента и ако България реши да се издава облигации, те може сега да бъдат с лихва около 5.5-6 процента, смята той. Това означава, че външният свят смята, че с новото правителство България е по-малко рискова като инвестиция, коментира Дянков.
Намаляването на риска е заради консервативната фискална политика, която ще следваме, допълни той. Засега не се предвижда емитиране на вътрешен дълг, но е възможно да се емитира външен дълг, без това да е на дневен ред, допълни той. Според него след три-четири месеца ресурсът, който чуждите банките дават на своите клоновете в България, ще бъде по-евтин и съответно лихвите на банките у нас ще спаднат. Забавянето на икономическата активност и настъпилите промени в стопанската конюнктура у нас доведоха до промени в оценките на макроикономическите параметри за 2009 г., се посочва в съобщението на МС по повод днешното решение за съкращаване на бюджетни разходи. Актуализираната прогноза на Агенцията за икономически анализи и прогнози сочи свиване на БВП за годината с около 6.3 на сто, при заложен в макрорамката на бюджета за 2009 г. ръст от 4.7 на сто. Променените параметри по макрорамката водят до нови, влошени оценки за очакваното изпълнение на приходите, което налага предприемането на спешни действия за ограничаване на разходите, добавят от правителствената информационна служба. Предлаганите мерки включват намаляване на разходите по бюджетите на държавните органи, министерства и ведомства с 366.6 млн. лева, ограничаване на трансферите по републиканския бюджет за други бюджети и извънбюджетни фондове с 42.3 млн. лева, други целеви разходи, капиталови разходи и субсидии по централния бюджет, включително за усвояване на държавни инвестиционни заеми – с 664 млн. лева. Препоръчва се на първостепенните и второстепенните разпоредители с бюджетни кредити по самостоятелните бюджети – Висшия съдебен съвет, Националния осигурителен институт, Националната здравноосигурителна каса и държавните висши училища, да предприемат необходимите действия за оптимизиране и ограничаване на разходите си по бюджета за 2009 г.
На общините се препоръчва да предприемат действия за оптимизиране и ограничаване на разходите, като те да бъдат намалени до размера на собствените им приходи и получените трансфери от други бюджети, извънбюджетни сметки и фондове, както и да не се допуска натрупване на просрочени задължения.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *