Скандално: Горски предприятия с поръчки за скъпи джипове

Земеделският министър Десислава Танева обяви, че ведомството няма да спре обществените поръчки за скъпи джипове, обявени от няколко държавни горски стопанства.

Четири от шестте държавни горски предприятия – в Смолян, Габрово, Благоевград и Сливен, са обявили поръчки за луксозни високопроходими автомобили, всеки от който на стойност около 200 000 лева.

В изискванията на поръчката на Габрово е включен критерият за задължително наличие на кожен салон с климатизирани седалки за предните места. В Смолян изискват и монитори за задните места, и паркинг сензори с камера за обратно виждане.

Според директора на Южноцентрално държавно предприятие Ботьо Арабаджиев, няма нищо лошо в покупката на скъп джип, която е за нуждите на служителите, които се налагало често да пътуват. „Коженият салон се поддържа по-лесно, а мониторите за задните седалки са заради честата кореспонденция, която трябва да водят пътниците“, обясни Арабаджиев, цитиран от Дарик радио.

„Джиповете са за скъп ловен туризъм“, обясни министърът за земеделието Десислава Танева. Тя подчерта, че няма да спре обществените поръчки на горските предприятия и че ловният туризъм е скъп вид туризъм, предаде БНР.

Земеделският министър обясни, че от значение са само резултатите от работата на стопанствата.
„Не, няма да спра поръчките. Всяко от тези предприятия е със съответните планове за работа със съответните планирани финансови резултати. МЗХкато принципалтърси единствено и само резултатите. Ние търсим изсветляване на сектора, финансов резултат и мерките срещу незаконните дейности в горите. Всичко останало е въпрос на преценка на мениджмънт“, категорична бе Десислава Танева.

По думите й по всички тези показатели резултатите ще се отчетат на специална пресконференция в края на годината. Според Танева ще се види подобрение по всяка една от позициите.В началото на годината заместник-министърът на земеделието ВасилГрудев съобщи, че приходите от ловен туризъм в страната ни за 2014 г.са 5 милиона лева, а тенденцията от последните 3 години е средствата да се увеличават средно с 400 000 лева на година.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *