Токът за износ по-евтин с 60%, потреблението намалява

Цените на електроенергията, която Националната електрическа компания (НЕК) продава зад граница, са паднали с 60-70%. Това съобщи за „Монитор“ изпълнителният й директор Любомир Велков. Той уточни, че спадът е изчислен за първите шест месеца на годината в сравнение със същия период на 2008 г.
За същите шест месеца НЕК отчита, че износът е спаднал с 27-28% на годишна база, съобщи още Велков. Вътрешното потреблението пък е намаляло с около 5 на сто през първото полугодие на 2009 г., изчислено също на годишна база.
Според Иван Желязков, зам.-шеф на борда на НЕК, към края на миналата седмица експортът на еленергия е бил в рамките на 700-800 мегавата дневно. Лекото увеличение в износа спрямо юни се дължало на адските жеги през последните седмици. Потреблението на ток в страната в края на седмицата е било в рамките 4100-4300 мегавата на денонощие.
По отношение на разпоредения от Българския енергиен холдинг (БЕХ) одит в дъщерната му компания НЕК, шефът на електрическата компания Любомир Велков съобщи, че проверяващите вече са започнали своята работа. Холдингът назначи проверката заради лоши финансови резултати на НЕК.
Във връзка с проекта за втората атомна централа Иван Атанасов, който е член на съвета на директорите на НЕК и шеф на звеното за управлението му в енергийния холдинг, коментира, че България не може едностранно да спре изграждането на централата. Той обясни, че вече има подписано акционерно споразумение с германската компания RWE и замразяването на изграждането на АЕЦ „Белене“ може да стане само с негово съгласие.
През септември се очаква становището на ЕК за проекта. То се налага заради антимонополното законодателство на Европейския съюз и поради факта, че пазарната капитализация на акционерите в смесеното дружество, което ще се създаде по проекта ще надхвърли 50 млрд. евро. От българска страна в него ще влезе БЕХ с 51%. Останалите 49% според акционерното споразумение са за RWE, която може да ги подели с други компании.
Смесеното дружество за изграждане на АЕЦ „Белене“ може да се създаде веднага след като се получи положително становище. По настояване на RWE, обаче, приключването на финансовото структуриране на проекта вероятно ще се удължи с шест месеца и вместо в средата на 2010 г. ще бъде изтеглено за края на следващата година.
Според източници на „Монитор“, разговорите с руската страна за кредитиране на проекта „Белене“ не са спрели. В момента от българската страна се подготвят условията, при които бихме желали да получим заем от Русия. Средствата, необходими за тази и другата година, за да не спре проектът, пък може да се осигурят изцяло от руска страна на принципа на отложено плащане на свършеното. Както стана ясно преди около седмица БЕХ, RWE и изпълнителят на проекта – руската компания „Атомстройекспорт“, са се обединили около цифрата 202 млн. евро за минималния обем дейности.
Във връзка с идеята държавният дял в проекта „Белене“ да бъде намален вече е възложен анализ по въпроса наконсултанта по проекта „Делойт“.

Финанси

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *