Трудови (д)ефекти

Преди кризата да нахлуе в България недостигът на работна ръка беше един от най-големите проблеми на пазара на труда, а работодателите срещаха сериозни затруднения при набирането на служители.

Икономическата криза обаче бързо помрачи тази картина и преобърна ситуацията на трудовия пазар на 180%. В момента ставаме свидетели на ескалираща безработица, набираща скорост вълна от съкращения, предоговаряне, замразяване и дори намаляване на заплати. Наред с това все по-трудно става намирането на работа, а много от българските работници от чужбина се завърнаха у нас, с което допълнително се увеличиха редиците на безработните в страната.
Негативното въздействие на световната криза в страната изправя бъдещите управляващи пред един от най-болезнените проблеми за всяка икономика – трайното нарастване на безработицата. Последната ще продължава да расте поне още 6 месеца, сочат прогнозите.
При тези условия на първо място в платформите на партиите би трябвало да четем предложения как съкратените и завърналите се от чужбина работници най-бързо да бъдат пренасочени. Уви, контретни такива липсват, освен баналните идеи за професионално образование и квалификация.
Типично, както преди всеки избори, четем и обичайните обещания занасърчаване на реализациятанамладите, възрастните работници и хората с увреждания.
От ГЕРБобещават облекчения за бизнеса, който инвестира в образование и преквалификация. Партията предлага и възможност за приспадане от облагаемата печалба разходите на бизнеса за финансиране обучението на добрите студенти в специалности, които бизнесът ще определи според нуждите на пазара на труда и разходите за допълнителна квалификация и преквалификация на служители.
Екипът на Бойко Борисовобещава и възраждане на съществуващата схема за отпускане на студентски заеми с цел ограничаване на безработицата сред младите хора в периода на кризата, подобряване на достъпа им до образование, както и насърчаване на сегмента студентско кредитиране.
Предвиждат се и мерки за регламентиране на почасовата заетост с цел осигуряване гъвкавост на пазара на труда.
Партията обещава и стартирането на социалните мерки за 2009 г. по ОП Човешки ресурси, насочени към насърчаване на обучения на безработни за стартиране на нов бизнес. Партията твърди, че тези мерки трябва незабавно до бъдат отворени, тъй като имат ясно изразен антикризисен ефект и противопоставяне на безработицата.
Не липсват и екзотични обещания за печелене на гласове. Такава е идеята за създаване на домашен социален патронаж (социални кухни) в планинските, малките и отдалечените от областните центрове населени места.
От Коалиция за България обещават да продължат подпомагането на работници в засегнати от кризата предприятия, в това число чрез осигуряване на нова заетост и преквалификация.
Левитеобещават минимална работна заплата от 450 лева и средна работна заплата от 900-950 лева, която да нараства до 2012 г., 100 хил. нови работни места и преквалификация на 60 хиляди души до 2012 г., минималната пенсия 200 лева, средна – 400-450 лева , 775 дена платено майчинство, увеличаване размера на обезщетението за деца до 2 години, разширяване на възможностите за съчетаване на семейния с професионалния живот и др.
Имат идея и за развитие на държавен фонд в помощ на малкия и средния бизнес за млади хора до 35 години.
Програмата на НДСВ залага на инвестиране и ресурс главно в професионалното обучение.
Партията предлага младите в срок до 6 месеца от момента, в който са загубили работата си, да бъдат включени в курсове за преквалификация и да отидат в сектори, които не са засегнати от икономическата криза.
В своята платформа НДСВ акцентира и върху стабилността на пенсионната система. Досегашният висок номинален ръст на пенсиите не би могъл да се поддържа, ако продължи сериозната финансова криза, нисък (или отрицателен) икономически растеж и ниска (или отрицателна) инфлация. Този риск изглежда още по-голям с оглед на силно негативните демографски тенденции в страната, посочват от там. Според икономистите на партията стриктното придържане към Швейцарското правило за определяне на пенсиите (ръстът на пенсиите е равен на половината от инфлацията плюс половината от ръста на осигурителния доход) е най-добрият подход за осигуряване на пенсионната система.
От Синята коалиция типично предлагат широк кръг от мерки насочени към стимулиране на предприемчивостта.
Партията обещава опростяване на процедурите за наемането на работници от малките и семейни фирми и самонаемането, намаляване цената на труда чрез намаление на осигурителните тежести и административното бреме и такси, намаляване на патентните данъци и на прекия данък върху едноличните търговци.
Според десните досегашната структура на заетостта не може да отговори на предизвикателствата на кризата, като посочват, че бюджетните разходи за нейното съхраняване са неефикасни. Планираното субсидиране на задържането на работници на половин работен ден е временна популистка мярка, която ще бъде удържана от управляващите само до изборите, твърдят десните, опонирайки идеите на Коалиция за България.
В тяхната платформа откриваме и новаторски предложения свързани с кризата.
От партията предлагат работниците да имат право да искат несъстоятелност на търговец, който не издължава трудовите им възнаграждения и на второ място – издигане на вземанията на работниците в по-висок ранг при обявяване на несъстоятелност.
Десните предлагат и насърчаване на професионалното образование в кратки срокове, което осигурява занаят за препитание в условия на криза.
Синята коалицияобещава да повиши коефициента за изчисляване на пенсиите по чл. 70 КСО от 1.1 на 1.2 и преизчисли старите пенсии към средния доход от 2008 г. Предлагат също така увеличаване на относителната тежест на втория и третия стълб на осигурителната система, за да извадят от сивата икономика предприемчивите българи.
Финансовата подкрепа за тези мерки партията смята да осигури като насърчи по-дългия трудов живот и възможностите за постоянна квалификация, както и чрез признавана не неформалното професионално обучение.
От Лидер предлагат стимули на фирмите, които назначават най-застрашените от безработица социални групи до 30 г. Също така планират да финансират частния сектор за наемане на учащи се във ВУЗ и средни професионални училища за срок от 6 месеца, за да придобият учащите се професионални умения и опит. От там предвиждат и увеличаване на социалните помощи при безработица.
Макар обещанията за борба с безработицата и осигуряване на трайна заетост да изобилсват, икономическите платформи на партиите остават неми по отношение възможностите за тяхната реализация.
Дори на места в платформите да се загатва как може да стане това, решенията са по-скоро шаблонни, а повечето от тях утопични предвид условията на криза, която изсква България да свие харчовете.

Малина Дачева, Expert.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *