Хитрите купувачи

Лоялни към марките, но склонни да търсят по-изгодните оферти и евтини предложения. Така ще действат потребителите в Централна и Източна Европа във време на икономическа нестабилност според изследване на глобалната медийна агенция OMD. Проучването е било проведено в Румъния, Русия, Чехия и Полша в края на 2008 г.* и проследява как кризата ще повлияе на потребителското поведение, рекламния пазар и медийната консумация в тази част на Европа.

Оказва се, че в сравнение със западноевропейските държави, хората в Централна и Източна Европа реагират по-трезво и спокойно на икономическите затруднения. В Западна Европа хората или усещат рецесията по-силно, или са склонни на повече панически реакции. Респондентите във Великобритания например са най-притеснени за състоянието на икономиката си, докато германците твърдят, че рецесията не би повлияла на обичайното им потребителско поведение.

За сравнение – най-разтревожени за стабилността на икономиката си са румънците и руснаците, докато потребителите в Полша и Чехия се отнасят с рационално спокойствие към този проблем. Така в Румъния и Русия купувачите са внимателни и предпазливи, докато в другите две страни то остава по-скоро непроменено.

Като цяло хората в Централна и Източна Европа са категорични, че не биха намалили потреблението си на основни хранителни стоки и продукти за дома: 53% от респондентите твърдят, че не биха променили покупките на храна, а 50% на продукти за дома, 34% не смятат да отлагат закупуването на нова кола засега, но 27% казват, че биха го направили. Подобно е и отношението към покупките на техника – за 31% няма да има промяна, но 25% твърдят, че ще спрат да купуват такава.

Единствено в категорията дрехи и обувки се наблюдава голямо разногласие. Най-голям е процентът на тези, които не смятат да харчат по-малко отпреди – 25%. Четиринадесет процента обаче твърдят, че ще спрат да си купуват дрехи и обувки, 13% – че ще си купуват същите марки, но не толкова често, а други 13% пък възнамеряват да преминат към по-евтини брандове.

Изследването на OMD обаче е категорично – по-вероятно е голяма част от потребителските навици, придобити по време на рецесията, да се запазят и след нея. Като цяло над 60% от респондентите са променили потреблението си или в посока на забавяне на покупките, или в преминаване към по евтина категория. Хората очакват повече качество и стойност в замяна на парите си и проява на разбиране от страна на компаниите.

Шейсет процента от руснаците и от румънците казват, че ще продължат да купуват същите марки, но ще търсят по-евтини варианти и по-изгодни покупки, що се отнася до продукти за дома. Докато 47% твърдят, че биха били доволни да сменят бранда, за да получат максимална стойност за парите, които ще похарчат.

Като цяло потребителите в Централна и Източна Европа по-скоро биха преминали на по-евтини марки, отколкото да купуват по-малко продукти. Склонни са да опитват нови марки и да пазаруват в по-евтини вериги магазини, както и да търсят изгодни покупки в интернет. Потребителите ще пазаруват предимно от намаления, промоции и разпродажби и ще станат по-малко спонтанни в покупките си, ще се придържат към определени планове.

От гледната точка на потребителите медийното поведение остава като цяло непроменено, но интернет е големият победител. Трийсет и три процента заявяват, че ще гледат повече телевизия, а 30%, че ще прекарват повече време в интернет. Сложете специален фокус върху дигиталните медии по време на рецесията, съветват от OMD, и търсете контакти с общностите в интернет.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *