Ще облекчават вносът на чужди специалисти

Отдавна исканото от много компании облекчаване на процедурата за внос на чуждестранни работници скоро ще се случи.

Защото това предвиждат промени, предложени между първо и второ четене на проектозакона за МВР – т.нар. синя карта за висококвалифицирани служители от страни извън ЕС да се издава при облекчени условия. Мерките бяха приети по време на изнесено в Русе заседание на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. Предложението предвижда да се премахне ограничителният списък с професии, според който се внасят висококвалифицирани кадри. Допълнително валидността на картата ще се повиши – от една година в момента до четири години.

Промените срещнаха опозиция от страна на БСП, които заедно със синдикални организации считат, че по този начин се застрашава българският трудов пазар. Според тях една по-добра алтернатива е да се вдигнат заплатите от страна на бизнеса. Председателят на комисията Цветан Цветанов обаче смята, че възнагражденията на висококвалифицираните кадри и по принцип са високи, но въпреки това не достигат кадри, което прави наложителни мерките. Предложението и приетите текстове предстои да бъдат внесени за разглеждане в пленарната зала до две седмици.

Промените

В момента всяка синя карта се издава за по една година с възможност да се поднови за допълнителен период от още една, без ограничение в броя на подновяванията. Трябва обаче да има основание. С предложението в проектозакона на МВР първоначалният лимит ще бъде увеличен до 4 години. Също така ще отпадне списъкът с професии, по който могат да се внасят висококвалифицирани специалисти без доказана липса на кадри (чрез „пазарен тест“). Към момента този списък включва десет професии – от сектора на информационните технологии.

Предложението не би трябвало да срещне съпротива от страна на работодателските организации, тъй като представителите на бизнеса отдавна посочват улесняването на вноса на работници като възможно решение на недостига на специалисти. От друга страна, синдикалните организации посочиха още в началото на годината, че не подкрепят разширяването на списъка с професии, тъй като това ще постави в неравностойно положение както българските, така и европейските граждани, и отново поставиха въпроса за заплатите тук.

Възнагражденията обаче растат със значителен темп през последните години. Средната заплата нараства с между 7 и 10% от началото на 2016 г., а минималната заплата я следва. Безработицата също постепенно намалява и все повече се приближава до предкризисните си нива. В същото време обаче безработицата при хората с висше образование е едва 2.8%, което е под нивото, общоприето за пълна заетост (естествена норма). На практика това означава, че се налага да се търсят висококвалифицирани кадри на други пазари.

Другите предложения

Темата за облекчаване на процедурата за издаване на сини карти беше повдигната още през септември от вицепремиера Валери Симеонов. По време на кръгла маса на тема „Демографската криза и трудовата мобилност“ той съобщи, че правителството е подготвило промените в Закона за МВР и предстои да ги внесе в Народното събрание. Тогава обаче освен отмяната на списъка с професии и удължения срок бяха предложени и други мерки, които засега не се споменават в текущия набор от промени, информира в.Капитал.

Така например преди месец и половина Симеонов увери, че таксата за издаването на синя карта ще бъде понижена с близо 200 лв. до 245 лв. Също така се предвиждаше ускорена процедура за хора, които вече са работили в страната. Възможно е при дискусии между социалните партньори част от предложенията да са отпаднали, а допълнително други могат да бъдат променени при гласуването на второ четене във втора парламентарна комисия.

 

 

 

 

financebg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *