​Н​ай-големи​те​ грешки​, които правите​ по време на интервю

Интервюто за работа е вашия шанс да направите добро първо впечатление на работодателя и да покажете, че сте правилния ​му избор.​

Понякога нервите и тревогите надделяват над вас и вместо да блеснете със знания и мотивация изглеждате безотговорни или некомпетентни.

“Провела съм над 200 интервюта през изминалите 12 месеца” казва Лиз Уйзъл, изпълнителен директор и основател на WayUp, сайт за обяви с над 200 хил. студенти потребители. На сайта можете да намерите обяви на Microsoft, Uber, The New York Times, Disney, и дори Google. “Дори най-умните и най-опитните кандидати правят глупави грешки на интервюто” споделя тя.

Според нея това са най-големите грешки, които кандидатите правят:

1. Да говорите за това, колко сте притеснени.

Може би си мислите, че ако споделите притесненията и тревогите си по време на интервю ще изглеждате по-честни или оригинални. Истината е, че правите лошо впечатление.

“Работодателите очакват от вас да се държите зряло, да бъдете спокойни в напрегнати моменти, да можете да се справяте със стресовите ситуации на работното място. Когато говорите за нервите си, показвате, че не сте готови да се справите с офис обстановката”.

2. Идвате неподготвени.

“Веднъж при мен дойде кандидат за работа и попита дали съм офис ръководителя”, споделя Уйзъл. “Това не е добро начало”.

Когато се подготвяте за интервю, трябва да намерите цялата налична информация за компанията, нейните ръководители и за човека, който ще ви интервюира, допълва тя. “Работодателите искат да видят, че вие сте си направили домашното и че сте ангажиран с дейността на компанията”.

Позволено е да задавате въпроси, казва тя, но не такива, чиито отговори можете да намерите в Google.

“Добрата предварителна подготовка ще ви позволи да зададете правилните въпроси и да се откроите от останалите кандидати” споделя Уйзел.

3. Кратки отговори на въпроси.

Интервюиращите не търсят едносрични отговори. Тях ги интересуват случаите, в които сте постигнали успехи и начина, по които сте ги ​извоювали. “Когато ви попитат за минали роли като президент на клуб по интереси или стажант в малка компания, не казвайте просто “Да, това бе забавно изживяване”. Обяснете! Това е вашият шанс да блеснете”.

Говорете за това, какво сте научили, как се справихте с предизвикателствата и как помогнахте за успехите на организацията, съветва Уйзъл.

4. Липса на въпроси към интервюиращия.

В края на почти всяко интервю, наемащият мениджер ще се обърне към вас и ще попита: “Имате ли някакви въпроси за мен?”

“Може би си мислите, че това е формалност. Не е.” споделя тя. “Липсата на въпроси показва неангажираност в разговора или дори неспособност за бързо мислене”.

Добрата новина е, че можете да блеснете много лесно. Нужно е само малко предварителна подготовка, казва Уйзъл. “Отидете на интервю с подготвени три въпроса, които интервюиращият задължително ще пропусне отговори по време на разговора ви. Не използвайте клиширани въпроси като “Как протича един ваш работен ден” и опитайте нещо оригинално като “Коя е най-трудната част от работата Ви?” или “В коя сфера мислите, че компанията се нуждае от подобрение?”.

Тя споделя, че задаването на въпроси от ваша страна превръща интервюто от разпит в разговор. “Няма да навреди, ако накарате работодателя за момент да се почувства сякаш вие го интервюирате”.

За щастие тези навици лесно се изграждат.

“Добрата подготовка ще ви помогне да се справите с интервюто, но относно нервите и стреса препоръчвам подхода на Айми Къди за езика на тялото” казва Уйзъл. “Дори преструването, че сте уверени може да породи смелост у вас. Когато хората около вас са спокойни, това създава позитивна обратна връзка, която ви кара да се отпуснете”.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *