1 млн. хектара иглолистни гори заплашени от изсъхване

1 млн. хектара иглолистни гори в България изкуствено засадени преди 40-50 години са заплашени от болести и вредители и трябва да бъдат изсечени. На много места вече има доста големи поражения като площта им от 25 хил. дка през по-миналата вече се е увеличила до 180 хил. дка отчитат от Изпълнителната агенция по горите /ИАГ/.

„Необходима е човешка намеса, а тя е – изсичане на изсъхналото и всичко, в което има корояди“, каза по време на инспекция на поразени райони край Ардино зам.-министърът на земеделието, храните и горите Атанас Добрев.

Според акад. Александър Александров от Института по гората на БАН на много други места в страната положението е много по-сериозно, отколкото тук. По думите му трябва да се отсекат не само изсъхналите вече дървета, но и здравите около тях, защото короядите се преместват в съседните. „Понякога някои неправителствени организации не са съвсем коректни, когато започват да обвиняват лесовъдската колегия, че тя само сечала. Има лечение, което е само сеч. Както в хуманната медицина има случаи, които не са много желателни, но се стига до операция.

„Горските предприятия започват работа по всички иглолистни райони с поразени насаждения, но в момента има недостиг на работна ръка“, каза изп. директор на ИАГ инж. Григор Гогов. „Проблемът ще се реши с придвижване на техника и хора от други предприятия“, добави той.

Според заместникът му инж. Валентин Карамфилов, тези 1 млн. хектара изкуствено залесени гори вече са изпълнили функцията, за която са били създадени – спиране на ерозията и пороищата. „Плановете им навремето са били след 40 години те да бъдат заместени от широколистни. Повечето от тях са вече стари и за това са податливи на болести и вредители“, добави той.

Карамфилов припомни, че изсечената от горските стопанства иглолистна дървесина се предлага на населението по левче за кубик.

Димитър Баталов, директор „Опазване на горите“ в ИАГ обясни, че собствениците, които не изпълнят задълженията си да изсекат поразените от вредители гори ги заплашва първоначална глоба от 500 лв., а ако не изпълнят предписанието, то следват други, които може да достигнат и до 1500 лв.

Шефът на Лесовъдна станция – Пловдив Пенчо Дерменджиев обясни, че за да бързо справяне с проблема ще се наложи в частни гори с установени вредители те да се изсичат принудително. След това парите от продадената дървесина, които са над стойността на разходите за сечта и залесяването ще бъдат дадени на собствениците.

Юсеин Ефендиев, директор на Районната дирекция по горите – Кърджали разказа, че навремето се е бързало със залесяването и иглолистни видове са били засаждани на по-малки надморски височини под 700 м, което не е подходящо за тях, информира monitor.bg.

В част от районите на Източните Родопи 25% от поразената дървесина се намира в недостъпни зони, каза директорът на горското стопанство в Ардино Емил Войводов.

 

 

 

 

 

financebg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *