10 години след кризата -българинът вярва най-много на банките

11 млрд. евро са спестяванията, първенци сме по плащания в брой

Българите най-много вярват на банките сред останалите европейци. 10 години след голямата банкова криза нашенците са поверили две трети от парите си на трезорите. Това сочи изследване на „УниКредит Груп“ за финансовото богатство в региона към края на 2006 г. Натрупаните пари достигат 11,3 млрд. евро. От тях близо две трети са на депозити – над 7 млрд. евро. Това потвърждава тезата за консервативните нагласи в поведението на собствениците на спестявания. А и в България по-слабо е развит все още небанковият финансов сектор, коментира Кристофор Павлов, главен икономист на „УниКредит Булбанк“.

Финансовите активи на домакинствата в България се увеличават с 27% през 2006 г. Сметките показват, че за година сме спестили 3 млрд. евро. В същото време задълженията на българите нарастват с 33% в резултат на благоприятните условия по кредитите, смятат икономистите.

Над 1,5 млрд. евро са парите ни в обращение. Това е един от най-високите показатели в целия регион, което пък сочи за наличието на сериозен, макар и намаляващ, сив сектор, смятат експертите от финансовата група.

В акции българите са вложили над 500 млн. евро, а в други ценни книжа – над 400 млн. евро. Над 420 млн. евро са и застраховките. В пенсионни фондове държим 776 млн. евро в края на 2006 г.

Чистото финансово богатство на българите достига една четвърт от брутния продукт на страната, са изчислили от „УниКредит“. Очаква се между 2007 и 2009 г. то да расте постоянно, като достигне от 27% до 30% от брутния ни продукт.

Невена Мирчева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *