100 млн. лв. са предназначени за дялови инвестиции

Поръчка за над 100 млн. лв, предназначени за дялови инвестиции в нововъзникнали предприятия (стартъпи) или компании в начален стадий на развитие, беше пусната в понеделник от държавния Фонд на фондовете (ФнФ).

Търгът за 51.3 млн. евро е разделен на три: два фонда за „ускоряване и финансиране на начален етап“ съответно с размер 14 и 18.2 млн. евро и „Фонд за финансиране на начален етап“ с размер 19.1 млн. евро. Търсят се мениджъри, които да управляват трите структури.

Първите два инструмента по замисъл ще трябва да правят както малки (25-50 хил. евро), така и големи (50 хил. – 1 млн. евро) инвестиции, а последният фонд ще прави предимно големи, до 1 млн. евро. Крайният срок за подаване на оферти е 6 ноември.

За опитните – още

Това е първият опит на ФнФ да раздава пари за дялово и квазидялово инвестиране, както и в областта на рисковия капитал. Структурата беше създадена преди 2 години под шапката на Министерството на финансите и обедини над 600 млн. евро от всички европейски програми, за да ги раздаде като финансови инструменти.

Според документите на поръчката за мениджъри могат да кандидатстват самостоятелно или в група лица, които са имали опит в управлението или осъществяването на дялови и квазидялови инвестиции в последните 3 години. За първия фонд прагът е 500 хил. лв., за втория – 1 млн. лв., а за третия 1.5 млн. лв. Опитът ще се оценява най-високо с 45 от 100 точки, планът за управление с 38, а финансовата оценка със 17. За стартъп фонда, който е с най-голям бюджет, тези точки са съответно 40, 40 и 20.

Участниците ще трябва също така да подсигурят частно финансиране. Прагът за първите два фонда е поне 10%, от които 2% собствен капитал, а за третия фонд ще трябват поне 30% от частни инвеститори.

След подаването на първоначални оферти кандидатите ще минат преглед съобразно условията и ще се пристъпи към преговори с отговарящите на изискванията. Пред „Капитал“ миналата седмица изпълнителният директор на ФнФ Светослава Георгиева каза, че очаква с изпълнението на всички законови срокове парите да тръгнат към компании до средата на следващата година.

381, 304, 405 и други произволни числа

Веднага се забелязват няколко проблемни момента в тази първа обществена поръчка за рискови инвестиции. Първо, в документацията има заложени изкуствени критерии, които излизат от общата стратегия на програма „Конкурентоспособност“ (чиито са парите) и са очевиден резултат от бюрократичност. Например трите фонда ще трябва да подкрепят най-малко 381 предприятия, сред които поне 304 новосъздадени, както и да създадат поне 304 работни места. Обяснение на тези странни числа е единствено математиката – от общия брой предприятия и работни места, които Министерството на икономиката е поело като задължение да създаде до 2022 г., част са попаднали в тази поръчка.

Тези числа обаче не отговарят на вписаните в поръчката минимални изисквания към всеки от мениджърите. Първият фонд ще трябва средногодишно да финансира 25 стартъпа на етап на ускоряване (seed) и 28 на етап ускоряване и на начален етап (seed, startup). Вторият – съответно 16 и 6, а последният – 6. При инвестиционен период от 5 години излиза, че става дума за поне 405 предприятия.

Това са изцяло изкуствени числа. Самото задължение за минимален брой инвестиции на година не отговаря на пазарните реалности. Според документите на година трябва да се финансират 31 стартъпа на съвсем начален етап и 40 на напреднал, със суми между 50 хил. евро и 1 млн. евро. Логиката дотук сочи, че големите инвестиции в размер на няколкостотин хиляди до милион евро се случват в периода, в който един стартъп излиза на пазара или е стигнал определен период на зрялост и обикновено са свързани с достигането му до потребители и нови пазари. Да се очаква, че в България ще има 40 такива компании годишно, е странно от пазарна гледна точка. Според представител на сектора на рисковите инвестиции горе-долу толкова са всички направени инвестиции над 200 хил. евро в стартиращи компании за последните 3 години. „И пазарът е изсмукан, неясно откъде ще дойдат толкова много нови стартъпи“, казва той.

Високата цел обаче няма да повлияе на желаещите да спечелят поръчката поради два фактора. Първо, част от възнаграждението на фонд-мениджърите ще зависи от раздадените средства – 2.5% годишно върху договорените до този момент пари. Другата част е фиксирана и ще е 2.5% за първите две години и по 1% след това. Общият размер не може да надхвърля 20%, като това личи в поръчката – тя е обявена на стойност от 9.9 млн. евро, информира в.Капитал.

И второ, очакваната годишна норма на възвращаемост е едва 3% – горе-долу колкото е лихвата на ипотечни кредити. Това, според източник от пазара, е много ниско изискване.

 

 

 

 

financebg.com

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *