12 лева за електронен подпис

Гражданите могат да получават повече услуги от държавата бързо и сигурно, срещу по-малко пари, след като от 21 януари, един от големите доставчици на електронни подписи – „Информационно обслужване“ АД, въведе изцяло нова тарифа. Цената на електорен подпис за граждани се намалява двойно и става 12 лева. Това заяви заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Валери Борисов при представянето на новите условия за продажба на сертификатите. По думите му, това се равнява на цената на един билет за градски транспорт месечно.

За фирмите намалението е с повече от 15 %, а комплектът карточетящо устройство и карта за е-подпис е с 40 процента по-евтин.

Заместник министър-председателят по коалиционната политика и държавната администрация Румяна Бъчварова бе специален гост днес на представяне на нова тарифа за електронни подписи в пилотен фронт офис в сградата на Централна поща, София. Тя получи електронен подпис с 3-годишен срок на валидност. Вицепремиерът обясни, че това е стъпка в изпълнение на политиката на правителството към улесняването на гражданите и бизнеса. При получаването на новия си електронен подпис тя каза, „мога да го препоръчам на всички“ и добави, че „за електронното управление това е една малка, но много важна стъпка“.

„Тази стъпка съвпада с политиката на правителството и Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията за по-голяма достъпност на електронните услуги“, добави заместник-министър Валери Борисов. Той уточни, че до този момент една от основните причини за слабото използване на електронни услуги от гражданите беше цената на електронния подпис, който се изисква за удостоверяване на личността пред цифровата администрация.

„Електронните услуги улесняват гражданите при подаване на данъчни декларации, на информация към Търговският регистър, получаване на електронни свидетелства за съдимост, електронно подаване и отчитане на проекти с евро средства, проследяване на документи към деловодните системи на държавната администрация, преглед на здравно досие и други“, каза Валери Борисов. Той даде пример с електронното заявяване и получаване на свидетелство за съдимост.

„В периода на данъчна кампания, електронният подпис гарантира ненарушимост на данъчната декларация и нейната автентичност. Това улеснява гражданите и фирмите да подадат годишните декларации без да чакат на опашки и да получат 5% отстъпка, ако не дължат суми на държавата“, съобщи заместник-министър Борисов. Той добави, че нивото на сигурност на е-подписа в електронния свят е изключително високо. През последните 14 години са издадени близо 400 000 електронни подписи, като този брой ще се увеличава с предлагането на повече електронни административни услуги.

Домакини на събитието бяха изпълнителният директор на „Български пощи“ Деян Дънешки и изпълнителният директор на „Информационно обслужване“ Ивайло Филипов.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *