166 млн. евро за 7 години за развитие на винения сектор

България ще получи от ЕС субсидии в размер на 166 милиона евро през следващите 7 години в областта на винения сектор.Националният финансов пакет, който ще получи всяка една от страните-членки на ЕС, ще може да се използва за различни дейности в зависимост от приоритетите на съответната страна:
преструктуриране на лозята; застраховане на реколтата; беритба на гроздето в неузрял вид; взаимоспомагателни фондове; мерки за пазарна подкрепа; промоция на вина в трети страни; модернизация на производствената верига, в т.ч. инвестиции в инфраструктура, иновации и преработвателни съоръжения; необвързани плащания по схемата за единно плащане на стопанства.

Това заяви Пламен Моллов – председател на УС на Националната лозаро-винарска камара /НЛВК/. От камарата коментираха реформата в ЕС областта на в лозаро-винарския сектор и постигнатите договорености на срещата на Съвета на министрите по земеделие, провела се в Брюксел от 17 до 19 декември 2007 г. Моллов допълни, че след всяко решение за винения сектор, взето в Брюксел, се предвижда НЛВК да организира конференции, на които да се коментира последствията за страната ни.

Според НВЛС отпуснатите средства трябва да се използват основно за рекламиране на българските продукти в трети страни, тъй като резултатите показват, че рекламата ни там е слаба. В тази насока вече са проведени разговори с Министерството на земеделието и продоволствията. Като цяло мнението на Камарата е, че приетата през декември в Брюксел реформа удовлетворява страната ни и създава добри перспективи за развитие на сектора.

Според НВЛК промените ще внесат равновесие в пазара на вино и ще позволят средствата да се използват за мерки и дейности, които да засилят конкурентоспособността на европейските вина.
В реформата са предвидени дейности като: опростяване на класификацията на вината, опростяване на правилата за означаване и търговско представяне на продуктите, въвеждане на забрана за обогатяване със захароза, запазване на системата от права за засаждане.

Реформата предвижда за период от 3 години в ЕС да бъдат изкоренени 175 хил. хектара лозя.По данни на НЛВК общата площ на лозовите масиви в България е около 153 хил. хектара, като реално доказаните обработвани лозя са 135 хил. хектара.

По регламент изкореняването в дадена страна не трябва да бъде повече от 8% от общата площ на лозовите масиви в нея или повече 10% от общата площ на масивите в съответния регион.ЕК може да прекрати изкореняването, ако изкоренената площ достигне 15% от общата площ на лозовите масиви на държавата-членка.

През 2006 г. сме изнесли общо 1,122 милиона хектолитра бутилирано и наливно вино, а произведеното количество вино е било 1,712 милиона хектолитра, съобщи още Пламен Моллов. Сред европейските страни най-много вино сме изнесли за Полша – 182 хил. хектолитра, и за Великобритания – 23 хил. хектолитра.

По предварителни данни, през 2007 година за трети страни сме изнесли общо 750 000 хектолитра вино, а произведеното количество вино е било 1,5 милиона хектолитра. В тези цифри не се включва изнесеното вино за Европа.

От Камарата подчертаха, че пазарите на българско вино се развиват позитивно. Много важен за националния ни експорт е руският пазар. През 2006 година за Руската федерация сме изнесли 585 000 хектолитра бутилирани вина и 187 000 наливни. По последни данни страната ни владее една четвърт от руския пазар на вина.

Пламен Моллов допълни, че към момента 1/3 от произведеното вино е за българския пазар. „Потреблението на вино у нас е въпрос на култура“, категоричен е председателят на Националната лозаро-винарска камара.

Източник:Econ.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *