19% от гимназистите искат да емигрират в чужбина

Близо 19% от гимназистите, завършили тази година образованието си у нас, планират да напуснат България. Това показа проучване на Икономическия и социален съвет (ИСС), проведено сред 2130 ученици, завършили образованието си в български училища. Около половината от заявилите желание да емигрират планират това да се случи в следващите 2-3 години, а 10% от тях – още сега.

Същевременно 70 на сто от абитуриентите от малките населени места желаят да заживеят в големите областни градове, като най-предпочитана е столицата.

Според председателя на ИСС Лалко Дулевски и в двата случая става въпрос за ученици от елитни гимназии, с висок успех, чиито родители също са добре образовани.

Липсата на работа и ниското заплащане е основен мотив децата да мислят за смяна на местожителството. Освен това всеки четвърти ученик не вижда бъдеще в България заради лошото висше образовение. Според анкетираните ниското качество на образованието е по-страшно дори от лошите пътища и здравеопазване, от корупцията.

16% от децата, които се канят да напуснат страната, искат да живеят в България, но се сблъскват с проблеми, които според тях едва ли ще се решат в близко бъдеще.

От ИСС посочват, че се откроява тенденция младежите от по-малките населени места да планират да напуснат страната заедно със семействата си. А учениците от големите градове предпочитат да направят тази крачка сами. Според проучването 70% от заявилите желание да напуснат страната планират да отидат при свои близки в чужбина.

Един среден областен град изчезва на година. За последните 6-7 години, откакто започна икономическата криза, ежегодно от страната ни трайно излизат между 50 и 70 хил. българи. Това каза вчера президентът на КНСБ Пламен Димитров. „Един среден областен град изчезва на година“, обобщи Димитров. Според думите му на ден имигрират между 150 и 170 българи.

„Отиват и по-голямата част от тях не се връщат. За съжаление тази демографска катастрофа, в която се намира страната, се задълбочава“, каза той. Като причина за негативната тенденция Димитров посочи липсата на нормални доходи.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *