2,9 млрд. лв. от заплати обявени пред данъчните – с 15% повече за година

Общо 2,979 млрд. лв. са декларираните доходи по трудови договори за 2013 г. Това сочат сметките на данъчните от обработените до момента годишни декларации на физически лица.

Заработеното от заплати и по мениджърски договори е с 15% повече в сравнение с 2012 г. Тогава като трудови доходи официално бяха посочени 2,6 млрд. лв. Сумата най-вероятно е поне двойно по-голяма от тази за 2012-а, защото пред НАП се отчитат само хора, които освен заплати са имали и други облагаеми доходи, обясниха данъчни експерти. Работещите само на трудов договор при един работодател, които нямат други доходи, не подават данъчни декларации.
Близо два пъти по-малко – 1,06 млрд. лв., е обявеното от хонорари, авторски възнаграждения, от свободни професии.

В тази сума влиза и спечеленото от продажба на произведени продукти от селско стопанство, сочат сметките на данъчните. Това е с 96 млн. лв., или с 10% повече, от обявеното от същите източници през миналата година.

В сметките на хазяите от наеми са влезли 417,7 млн. лв. – с 9% повече от 2013 г. Общо 94 800 граждани са обявили официално, че получават наеми от имотите си.
Общо 551 200 граждани и еднолични търговци са декларирали доходите си до 30 април 2014 г., когато изтече последният срок за това. Този брой се оказва по-малък в сравнение с миналата година, когато годишни данъчни декларации подадоха общо 602 500 души.

До края на кампанията си НАП вече преброи 147 милионери, спечелили общо 305,3 млн. лв., като всеки от тях е вписал в декларацията си доход над 1 млн. лв.

15% от гражданите са декларирали доходите си по електронен път срещу 11% през миналата година.

Общо 400 000 фирми са обявили печалба за облагане. От тях 130 000 са декларирали, че не са имали дейност през миналата година, като са подали т.нар. нулева декларация.

Връщат надвзети суми най-късно до месец

Надвзети суми по налози се връщат веднага, ако описването на доходите е направено в декларация с баркод, каза говорителят на НАП Росен Бъчваров. Причината е, че при тях контролът е автоматичен и няма нужда от проверки. Всички останали, които чакат връщане на пари, ще си ги получат до месец. Ще има забавяне обаче, ако не са посочили банкови сметки за превод на парите. Малко по-бавно ще се обработват и декларациите на хора, които са ползвали данъчни облекчения, защото при тях има задължителна проверка. Най-честото данъчно облекчение били даренията – досега във всяка трета декларация имало дарени суми. Над 55 000 млади семейства са ползвали отстъпка за ипотечен кредит. Броят им ще е по-голям, защото още не са обработени всички декларации.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *