3 от 3 за българската икономика

Няколко ключови показателя за българската икономика показват силен старт на тази година. Промишленото производство в България нараства през февруари с 0.7%. На годишна база увеличението е много по-впечатляващо – 6.5%, най-високият темп на растеж от януари 2013 г. насам.

През януари ръст спрямо предходния месец е регистриран в преработващата промишленост – с 3.0%, но има намаление в добивната промишленост – с цели 16.7% и в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ – с 8.1%.

На годишна база ръст на промишленото производство е отчетен в преработващата промишленост – със 7.2% и в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ – повишение с 8.0%, докато в добивната промишленост има спад от 0.2%, показват данните на НСИ.

Търговията на дребно също продължава възходящия си тренд вече 7-ми месец. На годишна база оборотът в сектора нараства с 9.2%, спрямо 5.5% през януари. На месечна база ръстът в сектора през февруари е 1.0%.

Националната статистика отчита солиден ръст на търговията на дребно в почти всички икономически групи. По-значителен ръст на годишна база се наблюдава в поръчките по пощата, телефона или интернет и в търговията с компютърна и комуникационна техника – скок с 18.5%, в търговията на дребно с битова техника – с 15.7%, и в търговията с фармацевтични и медицински стоки – с 11.9%. Спад има в търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали – с 1.6%, но той се дължи на понижението на цените на бензина и дизела с 4.5%.

Ръст с 0.5% на месечна и 5.5% на годишна база през февруари бележи и строителният сектор.

В края на миналата седмица министърът на финансите Петър Чобанов заяви, че очаква растеж от 2.1% на БВП на страната през тази година, при заложена в бюджета прогноза от 1.8%.

Два фактора спират възстановяването от кризата – спадът на износа и дефлацията. Възходът на вътрешния пазар би трябвало да доведе до покачване на цените и възобновяване на инвестициите, но този процес може да бъде продължителен. А за истинско възстановяване ще можем да говорим едва, когато инвестициите на бизнеса в България създават нови работни места, достатъчно бързо, за да започне безработицата в страната да започне да намалява.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *