39% от българите доволни от членството ни в ЕС

Според 39 на сто от българите страната ни е спечелила от членството си в Европейския съюз. 22% смятат, че сме на загуба, а 31% – че нищо не се е променило. 9 на сто пък не могат да преценят дали имаме повече позитиви или негативи като страна-членка. Това обяви на заседание към Обществения съвет към Министерство на външните работи, социологът проф. Живко Георгиев, който представи проучване на обществената оценка за работата на МВнР,предаде БГНЕС.

Към ЕС има позитивни нагласи, но се наблюдават и колебливи оценки, като някои от хората смятат, че позицията на ЕС не е достатъчно твърда на моменти или справедлива. НАТО, например не е оценена толкова позитивно, колкото ЕС.

Изследването е проведено между 11 и 22 април 2014 г. сред 1400 души над 18 години. Контекстът, в който е било проведено са първите 10 месеца от работата на външното министерство. Към момента на изследването гражданите са били запитани кои са основните проблеми на обществото в България, като най-много са отговорили, че безработицата е основен проблем, след него се нареждат ниските доходи, качество на здравеопазването. Проблемът с корупцията все още присъства сред обществото ни, но в изследването се е наредило на по-крайна позиция в 10-те най-основни проблеми. Само за 6 месеца пък е изчезнал проблемът за бежанския натиск и се разглежда като овладян, решен.

Според проф. Георгиев, на пръв поглед изглежда, че външната политика и ЕС не интересуват българите, това обаче не е така. Българинът си остава позитивно настроен към Германия, която е лидер, след това са Русия и Франция, както и Великобритания. Социологът обясни, че тези резултати може да се приемат като константни, тъй като са от последните 5-6 години.

През последните 2-3 месеца се е появила нараснала тревожност по отношение на това на къде върви светът. Тази тревожност е провокиран най-вече от риск от регионална или световна криза, която да се отрази върху страната ни. На второ място се нареждат негативни нагласи от енергийната зависимост на България. Бежанската вълна продължава да тревожи хората, както и климатичните промени. Възрастното поколение се плаши от евентуална нова студена война между Запада и Русия. Рискът от международен тероризъм е друг фактор, който притеснява хората.

Проф. Георгиев обясни, че от 1990 г. е константа сред българите, че България върви зле, като ние сме лидер по песимизъм, а пикът на социалния оптимизъм е бил малко преди и малко след приемането ни в ЕС.

24% от гражданите оценяват работата на МВнР като позитивна, 31% – неутрална, 19% – по-скоро негативна, а 26% не могат да преценят.

Най-високо оценен е приоритетът на МВнР за оказана помощ на български граждани, живеещи в чужбина при бедствени ситуации. Друг оценен приоритет е оказана подкрепа на българската общност зад граница за съхраняване на българската духовност, култура. Гражданите оценяват и помощта за насърчаване на чужди инвестиции у нас, както и търговско-икономическите служби в търговските икономики. Цени се и подобряването на консулските услуги. Категорично пък българите искат МВнР да работи за отношенията ни на Балканите.

През последните месеци от работата на външно министерство най-високо се оценяват – защитата на български граждани в други страни, преговорите с Турция за по-строг контрол, относно преминаване през българо-турската граница, справяне с бежанския натиск

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *