3D принтери ще произвеждат сърца и артерии

Учени смятат, че триизмерни принтери биха могли в бъдеще да създават живи органи, пише сп. Live Science.Изследователите са разработили метод за отпечатване на 3D модели на различни анатомични структури, включително сърца, артерии и кости.

Този процес би могъл да се използва за създаване на меки импланти, в които да растат живи тъкани, формирайки органи.Друго приложение на иновативната технологията може да са принтери за храна. 3D принтерът е машина, която произвежда предмети от различни материали – пластмаса, керамика, стъкло и метал. Устройството полага един върху друг слоеве, изграждайки триизмерни предмети. Конвенционалните триизмерни принтери произвеждат предмети от твърди материали.

Отпечатването на меки материали обаче се оказва сложна задача. “Металите, керамиката и полимерите се принтират триизмерно от много години, но запазването на формата на меките материали, които могат да се деформират под собствената си тежест, е сериозно предизвикателство”, казва Адам Фийнберг, биоинженер от Университета Карнеги Мелън, който е един от авторите на новото проучване.

С помощта на данни от медицински скенери, изследователите са принтирали прости анатомични структури от различни биологични материали, какъвто е колагенът, например. Експерименталните структури са включвали бедрена кост, човешка коронарна артерия, ембрионално сърце на пет дена и външни гънки на човешки мозък. Моделите са били принтирани с резолюция около 200 микрона.За сравнение, средната широчина на човешки косъм е около 100 микрона. Учените подчертават, че все още не са биопринтирали органи, но резултатите са важна крачка в тази посока.

“Необходими са години на изследвания”, казва Фийнберг. Екипът планира да проведе опити с истински клетки от сърдечна тъкан.Триизмерно принтираните структури ще служат като матрици, в които клетките да се размножават и да формират сърдечен мускул./3

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *