414 язовира се нуждаят от спешен ремонт

 

Няма критични точки в Благоевград, Смолян, Кърджали, Хасково, Пловдив, Стара Загора, Сливен и Ямбол, където имаше обилни валежи от дъжд и сняг. Започва обаче топене на снеговете и се повишава нивото на скатните води, и така започват да се вдигат нивата на язовирите, обясни Кирил Войнов – председател на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), в сутрешния блок на bTV.

По думите му

всичко е под контрол

защото в язовирите се поддържа свободен обем за такива случай, за да могат да поемат допълнително количество вода. Такава обстановка като през последните няколко дни с обилни снеговалежи обаче не е очаквана, тя е по-характерна за месец март, когато започва обилното топене на снеговете, обясни още Килир Войнов. Той посочи, че от Националния институт по метрология и хидрология (НИМХ) непрекъснато се подава информация за прогнозата, която се следи и обработва внимателно в ДАМТН.

„В Златоград язовирът прелива, но  има преливници и няма нищо страшно за населението. Метър под преливния ръб е язовир Пловдивци (най-новият голям водоем за питейна вода, открит преди година), там има замръзване на водното ниво, което създава допълнителна опасност, но хората не са застрашени“, успокои Кирил Войнов.

Равносметката не е успокояваща

От предоставената на министъра на икономиката справка от ДАМТН справка става ясно, че от незабавен ремонт се нуждая 414 язовира, а 858 от текущ ремонт, посочи още председател на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН).

Значителна част от тези ремонти би трябвало да се поемат от „Държавна консолидационна компания“ ЕАД, която през 2018 г. получи от държавата допълнителни 500 млн. лв. за спешен ремонт на изкуствените водоеми – държавна и общинска собственост. От списъка са изключени язовирите, които са отдадени на концесия, при условие че в концесионния договор е предвидено извършването на ремонтно-възстановителни дейности от страна на концесионера, информира infostock.bg.

Войнов не съобщи дали вече са започнали процедурите по създаването на проектите за ремонт за всички критични водоеми. Последните обобщени данни на Министерство на икономиката към което е и Държавната консолидационна компания, в България има регистрирани 6852 държавни и общински язовира, вкл. и онези, които са отдадени на концесия.

Председателят на ДАМТН обаче обяви, че след решението на правителството за отпускане на средствата от ДАМТН са подадени заявки за спешен ремонт на общо 18 язовира, включително за Бели Искър и Огоста, където проблемите са сериозни. Войнов не уточни какви суми ще бъдат отпуснати конкретно за всеки от водоемите. „Това ще стане ясно, като се извършат ремонтите и дали ще има нужда от още средства“, уточни Войнов и добави, че след като приклич ремонтът на тези 18 язовира ще се пристъпи поетапно към работа и по останалите водоеми, които се нуждаят от ремонт.

„Много пари са нужни, но с течение на времето тези средства се изаплащат, защото това са скъпи съоръжения“, обясни председателят на ДАМТН.

За нещастния инцидент във водоема на село Марково

от миналата седмица, където загина 15-годвишно момче, Кирил Войнов обясни, че само преди година там е проведено обучение за безопасност. Според него трябва да се помисли за подготовката на населението за действие при кризисни ситуации. Препоръката беше отправени, тъй като след инцидента стана ясно, че момчето е можело да бъде спасено, ако навреме е бил подаден сигнал за инцидента на тел. 112. Вместо на телефона за бедствия и инциденти другите две деца се обаждат първо на свои роднини. Водоемът, на който стана инцидента е общинска собственост, а охрана няма.

19-те водоема на „Язовири и каскади“

Извън обхвата на контрол от ДАМТН има още 19 язовира, които се стопанисват от подразделението на Националната електрическа компания (НЕК) Предприятието „Язовири и каскади“. Всички те разполагат с достатъчно свободен обем и опасност няма, обяви по време на петъчния парламентарен контрол министърът на енергетиката Теменужка Петкова.

 

По последни данни Предприятието „Язовири и каскади“, общият завирен обем на стопанисваните от НЕК язовири е 3.5 млрд. куб. метра, което е 50,1% от общия регулиран обем на водохранилищата в България.

 

 

financebg.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *