5% от леглата в болниците няма да се финансират от Здравната каса

Над 10% от леглата в болниците у нас са в повече и за половината от тях лечебните заведения няма да получават договори за финансиране от здравната каса. Това сочат първоначалните анализи на МЗ за изготвянето на националната здравна карта, от която се очаква да регулира финансирането на болниците догодина, пише в. „Сега“.

„Началните ни изчисления говорят за това, че след прилагането на определена матрица, която се базира на българските демографски инфраструктурни характеристики и на средноевропейските норми за достатъчност, има 6000 легла за активно лечение, които са над нормата. Те са разпределени в отделни региони. От тях около 3000 ще бъдат превърнати в легла за продължаващо лечение, а около 3000 няма да получат допълнителен договор с касата“, обяви вчера министър Петър Москов пред Националния съвет за тристранно сътрудничество.

По данни на МЗ към края на миналата година у нас е имало 349 болници с 51 505 легла за активно лечение. Идеята на здравната карта е да посочи максималния брой легла по специалности във всеки регион. Там, където наличните са в повече, здравната каса няма да сключва договори с всички болници за всички техни дейности. Лечебните заведения ще се подбират по критерии, които тепърва ще се определят в наредба на здравното министерство.

Според Москов намалението на леглата и болничните дейности, финансирани от НЗОК догодина, ще е сред факторите, които ще облекчат бюджета на касата. Очаква се обаче здравната карта и намаленият брой болници да са факт не преди 1 април, а в първите месеци НЗОК ще плаща, както и досега – на всички поискали договор лечебни заведения.

Москов продължава да твърди, че от януари ще бъде въведен електронният пръстов отпечатък, с който да се влиза в болница и да се получават лекарства по линия на касата. Според него това също ще намали разходите на НЗОК. Очаква се и електронна борса за медикаменти, която пък да свали разходите за онкопрепарати в болниците. Това са аргументите на здравния министър, че касата ще успее да си влезе в бюджета през 2016 г. Първоначално надзорът на НЗОК си гласува бюджет от над 3.3 млрд. лв. – със 130 млн. лв. повече от предвиденото от Министерството на финансите. Вчера обаче надзорниците се събраха спешно и прегласуваха решението си, приемайки варианта на МФ. Той също предвижда увеличение спрямо тази година – отново с 130 млн. лв.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *