Структура на капиталовия пазар

БЪЛГАРСКА ФОНДОВА БОРСА- СОФИЯ АД (БФБ – София) е лицензирана през 1997г. от Държавната комисия по ценни книжа и е единственият действащ регулиран пазар за търговия с ценни книжа в страната. Основната мисия на БФБ-София е да съдейства за създаването и развитието на организиран капиталов пазар, който да осигури на борсовите членове и техните клиенти равен достъп до пазарната информация и еднакви условия за участие в търговията с ценни книжа.

КОМИСИЯ ЗА ФИНАНСОВ НАДЗОР (КФН)- специализиран държавен орган за регулиране и контролиране на участниците на капиталовия пазар. Основната му цел е да съдейства за поддържане на стабилността и прозрачността на капиталовия, осигурителния и застрахователния пазар и да осигурява равнопоставеност между пазарните участници. КФН осъществява текущ надзор върху дейността на публичните дружества и емитентите на ценни книжа.

ЦЕНТРАЛЕН ДЕПОЗИТАР АД – представлява национална система за съхранение и управление на ценните книжа. За да може едно дружество да предприеме стъпки към придобиване на публичен статут, то следва първо да обездвижи акциите си в ЦД. Сред другите основни функции на ЦД е воденето на списъците на акционерите на публичните дружества, списъка на облигационерите по всяка борсово търгувана емисия и др. Чрез ЦД се осъществява смяната на собствеността на търгуваните на Борсата ценни книги при сключена сделка между инвеститорите.

ИНВЕСТИЦИОННИ ПОСРЕДНИЦИ (ИП)- инвестиционните посредници са лицензирани от КФН дружества, които опосредстват търговията на Борсата като свързват продавачите и купувачите на ценни книжа. Основни услуги, които ИП предоставят на своите корпоративни клиенти са: различни видове консултантски услуги, услуги по изготвяне на проспекти за публично предлагане, организиране и осъществяване на първично публично предлагане, обслужване на дивиденти и др.;

ИНСТИТУЦИОНАЛНИ ИНВЕСТИТОРИ- дружества, които инвестират средства на капиталовия пазар като част от основната си дейност. Те управляват големи по размери фондове от средства и са сред най-активните инвеститори на капиталовите пазари. Основни представители са банките (които, освен инвеститори, са често и емитенти на финансови инструменти), пенсионно осигурителните дружества, застрахователните компании, управляващите дружества, колективните инвестиционни схеми и др. Като общо правило, институционалните инвеститори са стратегически инвеститори и имат по-дълъг инвестиционен хоризонт от индивидуалните инвеститори.

КОЛЕКТИВНИ ИНВЕСТИЦИОННИ СХЕМИ (КИС)- дружества, които инвестират парични средства, набрани чрез предлагане дялове или акции в ценни книжа и инструменти на паричния пазар, както и в други ликвидни финансови активи. КИС действат на принципа на разпределение на риска. Основните видове КИС са договорните фондове и инвестиционните дружества от отворен тип.

ИНДИВИДУАЛНИ ИНВЕСТИТОРИ- индивидуалните инвеститори могат да бъдат физически и юридически лица. Характерното за тях е, че те използват собствения си опит и знания, за да инвестират свободните си средства. Индивидуалните инвеститори са сред най-активните участници на капиталовия пазар и един от факторите за осигуряване на допълнителна ликвидност на търгуваните на капиталовия пазар финансови инструменти.

ФОНД ЗА КОМПЕНСИРАНЕ НА ИНВЕСТИТОРИТЕ – осигурява изплащане на компенсация на клиентите на инвестиционните посредници в случаите, когато инвестиционният посредник не е в състояние да изпълни задълженията си към клиентите поради причини, пряко свързани с неговото финансово състояние.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *