60% от гърците живеят под прага на бедността

Четири години след като Гърция взе помощи за да избегне фалита (който беше обявен по-късно), правителството все още се бори с различни не популярни методи наложени от Тройката заради обещянията за помощи, с цел да оцелее.

Четири години след като се наложи да вземе помощи, за да предотврати банкрут, правителството на Гърция се опитва да дръпне шалтера на дълбоко непопулярната спасителна програма, която Троката кредитори налага в замяна на помощите, за осигуряване на собственото си оцеляване.

Под нарастващия натиск от страна на леви партии, които са против спасителните мерки, гръцкият премиер Андонис Самарас отчаяно се нуждае от нова приказка, която да разкаже, за ​​да получи подкрепата на депутатите в решаващите президентските избори през следващата година, поради просия факт, че на гърците им е дошло до гуша от четири години на строги икономии.

Това е хазарт с високи залози за гръцката икономика и отношенията на Атина с нейните партньори от еврозоната. Ако Самарас се провали и не получи своята президентска номинация, за да бъде избран ще предизвика нови въпроси за неговата политика да следва предписанията за строги икономии, което ще даде на неговите съперници почти със сигурност възможността да спечелят.

В същото време положението в Гърция става все по трудно. Както Катимерини съобщава:

Три от всеки пет гърци или 60% или 6.3 милиона души живеят под прага на бедността по данни за 2013 година, поради материални лишения и безработица, показват официалните данни за бюджета на комисия към парламента.

Доклада е озаглавен „Политики на минимален доход в Европейския съюз и Гърция – сравнителен анализ“. Според този доклад се констатитира, че около 2.5 милиона души са под прага на относителната бедност, която се определя на 60% от средния доход на домакинство. Там се казва още, че „3.8 милиона души са изпрадени пред заплахата от бедност поради материални лишения и безработица“, което води до общо 6.3 милиона души.

Според Евростат – статистическата служба на Европейския съюз, Гъриця се наржда сред топ 28-те страни на Европейския съюз по отношение на риска от бедност и също така има най-висок дял на бедност в населението (23.1%). Гърция по данни от същия доклад се нарежда на четвърто място сред страните от ЕС по отношение на бедността, след Испания, Румъния и България.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *