69% от българските финансови директори очакват стагнация през 2014 г.

69 на сто от българския бизнес очаква стагнацията в икономиката да продължи през 2014 година. Все пак данните са по-оптимистични в сравнение с предходното проучване, когато това мнение се споделяше от 85% от участниците.

Данните са част от проучването Deloitte CFO Survey, което включва 600 финансови мениджъри от 13 страни от Централна и Източна Европа. България е включена за трети път.

Продължаващото усещане на висока външна финансова и икономическа несигурност влияе силно на преценката на финансовите директори и техният оптимизъм е по-скоро сдържан по отношение на перспективите за развитие и финансово представяне на компаниите през 2014г.

41% от финансовите директори не очакват нито влошаване, нито подобрение на перспективите за развитие и финансово представяне на компаниите, за 42% прогнозите са оптимистични, а при 17% притеснения са се увеличили спрямо предходната година.

Резултатите от днешното проучване показват, че привличането на инвеститори е оценено от отговорилите като по-малко атрактивно в сравнение с предходния период и повечето мениджъри споделят неутрална позиция по отношение на използването на банково финансиране.

„Тези наблюдения ни навеждат на мисълта, че пазарният ръст, който финансовите директори залагат пред компаниите, ще бъде подкрепян посредством налични ресурси, включително реинвестиране на печалбите, а рисковите операции за момента се отлагат“, обобщава директорът на финансовото консултиране в „Делойт“ България Тодор Тодоров.

Нараснал е дялът на финансовите директори, които очакват умерен икономически растеж, 24% спрямо 12% през първата половина на 2013 година.

За 58% от мениджърите подобряването на ликвидността остава на дневен ред, както и преди шест месеца. Всеки втори смята, че компаниите ще бъдат по-ефективни в способността си да изплащат задълженията си.

Налице е забавяне на процеса на редуциране на дела на заемните средства в капиталовата структура на дружествата, посочи Тодор Тодоров.

17% по-малко мениджъри спрямо предходното проучване, предвиждат дълговете им да намалеят, а 62% поддържат мнението, че съотношението дълг към капитал ще остане непроменено.

В проучването на „Делойт“ за България най-много са представителите на финансовите институции (31%), следвани от сектора на производството (21%) и фармацевтичната индустрия (14%).

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *