70 000 компании са обявили несъстоятелност в Централна и Източна Европа

Около 70 000 компании в Централна и Източна Европа са обявили несъстоятелност през миналата година. Броят на тези фирми се е увеличил средно с 9 на сто във всяка страна от региона, с изключение на Унгария, показват анализите на компанията за кредитно застраховане „Кофас”. Данните бяха представени днес на среща с председателя на Българската търговско-промишлена палата (БТТП) Цветан Симеонов.

България отчита най-голям ръст – несъстоятелност са обявили 834 компании, което е 39%. Причината за огромния брой дружества, обявили несъстоятелност, е в свитото търсене, малкия брой програми за подкрепа на бизнеса и затруднения достъп до кредитиране.

Обнадеждаващо е, че след пика на обявяванията в несъстоятелност през миналата година, първите три месеца на 2014 г. бележат спад от 27%. Това обаче е само в правните производства по несъстоятелност, коментират от „Кофас”
В същото време случаите на неплащане или на забавяне на плащанията растат. „това може да създаде трудности пред бизнеса у нас, ако не се прилагат правилни решения и мерки по управление на риска”, коментира Милена Виденова, управител на „Кофас” за България.

По думите на Цветан Симеонов, налице са и много правни несъвършенства в сферата на несъстоятелността у нас. Субективният елемент в оценката на несъстоятелността е твърде голям и трябва да се работи за неговото намаляване, смята Симеонов. Нужно е съкращаване на сроковете, добави той.

„Трябва и да се прави разлика между тези, които съзнателно водят дадена фирма към фалит и тези, които са притиснати от обстоятелствата и си струва да им се даде допълнителна възможност”, подчерта председателят на БТПП. Той предлага независими експерти да правят предварителна оценка на състоянието на компания в затруднения.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *