9 начина да се изправите на крака след провал

Провалите са нещо изключително неприятно, но са понякога са неизбежни. Според психолога д-р Брус Грейсън те дори могат да ни бъдат от полза.

Неуспехът има последствия за развитието ни като личности. Той може да задейства прехода от търсене на краткосрочно щастие към търсене на щастие в дългосрочен аспект. Как да стартирате защитната си стратегия при провал? Грейсън, цитиран от Open Forum, дава 9 съвета за целта:

1. Не потъвайте в мрачни мисли. Най-лесно „изплуват“ тези, които имат чувство за хумор. Потърсете спасение в този модел на поведение. Важно е да почувствате кога започвате да се отнасяте прекалено сериозно към себе си. „Страхът от неуспех може да ни парализира и да ни навреди трайно – казва личният коуч Стивън Бърглас. Когато някой от моите клиенти казва: „Ще умра, ако не спечеля това състезание”, аз веднага питам: „Наистина ли? Още, докато си на корта, или по-късно, от срам?” И това моментално освобождава моят клиент от парализиращия страх на неуспеха“.

2. Присъединявайте се, не се стеснявайте! Съществува огромно количество сайтове и клубове, обединяващи хора, преживели някакъв провал. Влезте в това общество, не дръжте всичко вътре в себе си. Поговорете си с приятели по нещастие.

3. Изпитвайте вина, а не срам. Разликата между вина и срам е в това коя причина посочваме пред себе си за провала. При вината причината е „стана така, защото направих това….“ Причината за срама е „аз просто съм такъв…”. В този случай вие просто се предавате, обричате се сами на бъдещи провали и няма да предприемете никакви усилия, за да ги избегнете.

4. Култивирайте оптимизъм в себе си. Както казва Хамлет, нищо не е хубаво или лошо, просто нещата са такива, каквито ги мислим.

5. „Не питайте какво страната ви може да направи за вас, попитайте какво вие можете да направите за нея!”, е казал Джон Кенеди. Мениджърът по продажби в местна радиостанция в Портланд Маргарет Евънс неочаквано загубила работата си. Докато разпращала резюмето си в търсене на нова работа изведнъж й хрумнало, че това е шанс, който е чакала цял живот, защото голямата й мечта всъщност била да прави нещо полезно за другите. Зарязала търсенето на нова професионална позиция и се записала като доброволец за работа в детски домове в Белиз. „Това се оказа най-яркото събитие в живота ми”, коментира Евънс.

6. Не бъдете свръхвзискателни към себе си. Гилбърт Брим започва книгата си „Амбиции”с историята на своя баща, който живеел на село. Докато бил млад, той поддържал в идеално състояние цялата гора край дома си. Но колкото повече остарявал, толкова повече намалявал тази „зона на отговорност.“ Накрая останали само саксиите с цветя на первазите на прозорците, но пък винаги били в идеално състояние. В този смисъл, вместо да търпите неуспехи в област, където някога сте били майстори, търсете успех на по-малка територия.

7. Водете си дневник. Джейми Пенибейкър, психолог от Тексаския университет дълги години изследвал инженери на средна възраст, останали без работа. Онези от тях, които споделяли мислите и настроенията си в дневник, по-бързо си намирали нова работа. И работата не е в това, че по този начин „изпускали парата” или пък се мотивирали да бъдат по-активни в търсенето. Не, те просто така успявали да анализират ситуацията, приемали рационално, а не емоционално уволнението си, което ги правело по-разумни, позитивни, уравновесени и привлекателни за работодателите.

8. Не се обвинявайте. Самообвинението разяжда като ръжда. Колкото повече се обвинявате, толкова повече затъвате.

9. Действайте! Неуспехът е възможност да промените посоката на движение. Не я изпускайте.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *